Birinci basamak sağlık çalışanlarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of lifelong learning tendencies of primary health care workers
  1. Tez No: 802803
  2. Yazar: ESRA BOYRAZ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI HACIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma birinci basamak sağlık çalışanlarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde yapılan araştırmanın evrenini Erzurum merkez ilçelerine bağlı aile sağlığı merkezleri ve ilçe sağlık müdürlüklerinde görev yapan toplam 685 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Minimum örnek sayısı evreni bilinen durumlarda kullanılan formüle göre belirlenen ve gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen 246 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışma, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 261 sağlık çalışanı ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri tanıtıcı bilgi formu ve yaşam boyu öğrenme eğilimi ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmalar, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, pearson korelasyon analizi, mann whitney u testi, kruskall wallis testi ve spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum ve ölçek izinleri yazılı olarak alınmıştır. Bulgular: Bu araştırmada, birinci basamak sağlık çalışanlarının yaşam boyu öğrenme eğilimi puan ortalaması 57.28±22.82 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted with the aim of determining the lifelong learning tendencies of primary health care workers. Material and method: The population of the descriptive study consisted of a total of 685 health workers working in family health centers and district health directorates in Erzurum central districts. The minimum number of samples was determined as 246 people, which were determined according to the formula used in cases where the universe was known and selected by random sampling method. The study was completed with 261 healthcare professionals who voluntarily agreed to participate in the study.The data of the research were collected by face-to-face interview technique using an introductory information form and a lifelong learning tendency scale.In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, independent groups t test, analysis of variance, pearson correlation analysis, mann whitney u test, kruskall wallis test and spearman correlation test were used.Ethics committee approved institution and scale permissions were obtained in writing in order to conduct the research.