Hemşirelerin Diğerkamlık ve Merhamet Yorgunluk Düzeyleri ile Duygusal Emek Davranışları Arasındaki İlişki
The Relationship Between Nurses' Altruism and Compassion Fatigue Levels and Emotional Labor Behaviors
- Tez No: 802802
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin diğerkâmlık ve merhamet yorgunluk düzeyleri ile duygusal emek davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma 10 Ekim 2021-05 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi'nde yürütüldü. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanıldı. Çalışmanın nicel araştırma örneklemini 373, nitel araştırma örneklemini 20 hemşire oluşturdu. Nicel veriler Hemşireleri Tanıtıcı Bilgi Formu, Diğerkâmlık Ölçeği (DÖ), Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği (MY-KÖ) ve Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği (HDEDÖ); nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplandı. Nicel verilerin analizinde IBM SPSS V23 ve IBM AMOS 24 programlarından, nitel verilerin analizinde MAXQDA programından yararlanıldı. Bulgular: DÖ toplam puan ortalaması 48,46±11,19, MY-KÖ toplam puan ortalaması 107,4±27,1 ve HDEDÖ toplam puan ortalaması 3,92±0,53 olarak belirlendi. DÖ, MY-KÖ ve HDEDÖ toplam ve alt boyut puan ortalamalarının hemşirelerin sosyo-demografik ve mesleki özelliklerine göre farklılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To ascertain the association between nurses' altruism and compassion fatigue levels and emotional labor behaviors, the study was designed as a descriptive and correlational study. Materials and Methods: The Health Application and Research Center Hospital of Ondokuz Mayıs University hosted the study between October 10, 2021, and May 5, 2023. The study made combined use of quantitative and qualitative research approaches. 373 nurses made up the sample for the quantitative study, whereas 20 nurses made up the sample for the qualitative study. The Altruism Scale (AS), Compassion Fatigue-Short Scale (CF-SS), Nurses' Emotional Labor Behavior Scale (NELBS), and Nurses' Descriptive Information Form were used to gather quantitative data, while a semi-structured interview form was used to obtain qualitative data. Quantitative data were analyzed using the IBM SPSS V23 and IBM AMOS 24 programs, and qualitative data were analyzed using the MAXQDA tool. Findings: The mean total score from AS was 48,46±11,19, the mean total score from CF-SS was 107,4±27,1 and the mean total score from NELBS was 3,92±0,53. The mean total and subscale scores from AS, CF-SS and NELBS differed according to the socio-demographic and occupational characteristics of the nurses.