Pediatrik onkoloji hastalarının anksiyete ile yaşam kalitesi: Ebeveyn ve çocuk bakış açısı
Pediatric oncology patients' anxiety and life quality: Parent and child perspectives
- Tez No: 802806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı onkolojik sorunu olan çocukların anksiyete düzeyini, yaşam kalitesini çocuk ve ebeveyn bakış açısıyla incelemek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi değerlenmektir. Araştırma Mart 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde yatan ve Polikliniği'nde tedavi alan 7-12 yaş grubu çocuk ve ebeveyni ile yapıldı. Araştırma evrenini bu hastanedeki kayıtlı olan 158 onkolojik sorunu olan çocuk ve ebeveynini oluşturdu. Örneklemi ise dahil etme kriterlerine uyan 124 çocuk ile oluşturdu. Araştırmanın verileri“Çocuk Tanıtıcı Formu”,“Ebeveyn Tanıtıcı Formu”,“7-12 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastaları Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk Formu”,“7-12 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastaları Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu”ve Çocuk Anksiyete Duyarlılığı İndeksi" ile toplandı. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 istatistik paket programında değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzde, ortalama, min-max. değerler, standart sapma, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the anxiety level of children with oncological problems, to examine the perceived quality of life by both children and to evaluate potential correlations between these variables. The research was carried out between March 2022 and April 2023, with a child aged 7-12 years old who was hospitalized in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Pediatric Hematology and Oncology Clinic and treated in the Polyclinic, and their parents. The study population consisted of 158 registered oncology patient children and their parents in this hospital, while the sample was completed with 124 children who met the inclusion criteria. The research data were collected through the ''Child Identification Form'', ''Parent Identification Form'', ''7-12 Years Pediatric Oncology Patients Quality of Life Scale Child Form'', ''7-12 Years Pediatric Oncology Patients Quality of Life Scale Parent Form'' and Child Anxiety Sensitivity Index. The data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 statistical package program. Percentage, average, min-max. values, standart deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Spearman correlation coefficient were used to evaluate the data.