A comparative study between the cities of Ancient Sumer and Egypt civilizations within the frame of Gordon Childe's ten criteria
Gordon Childe'ın 10 kriteri kapsamında Eski Sümer ve Mısır kentlerinin karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 802810
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Her ne kadar insanlar dünya üzerinde 2.5 milyon yıldır dolaşıyor olsalar da, şehir ve kentleşme kavramları yaklaşık 6.000 yıllık geçmişleriyle tarihimizde görece çok yenidir. Atalarımız milyonlarca yıl boyunca küçük insan toplulukları halinde avcı-toplayıcı olarak yaşadılar, ve mağara, vaha ve orman gibi doğal oluşumları barınak olarak kullandılar. Tarımı uygulamaya başladıktan sadece birkaç bin yıl sonra, M.Ö. 4. Bin yılda, iki en erken ve büyük medeniyetle karşılaşıyoruz: İlk olarak antik Sümer ve sonra Mısır. Bu tezin amacı kent kavramını tanımlamaktan çok, insanoğlunun en eski iki uygarlığını kentleri kapsamında değerlendirip, karşılaştırmaktır. Bir başlangıç noktası ve çerçeve sağlaması açısından, geçerliliği tartışıldıktan sonra, Gordon Childe'ın“Kent Devrimi”adlı makalesinde yayınladığı 10 kriterli modele başvurulmuştur. İncelenen örnek kentler, Sümer Uygarlığından Uruk, Ur ve Nippur; Mısır Uygarlığından Thebes, Akhetaten ve bir işçi kasabası olan Heit el-Ghurab yerleşimleridir. Önemle belirtmek gerekir ki“civilization”kavramı latinceden gelen etimolojik anlamıyla yani“şehre ait olan”anlamında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although humans have been wandering on earth for 2.5 million years, the concepts of city and urbanism are relatively very new notions with their approximately 6.000 years of past in our history. Our ancestors lived millions of years as hunter-gatherers within small human groups, and they used natural formations like caves, oases, and forests as shelter. Then, just a few thousand years after they invented agriculture, we come across the two earliest and great civilizations: Ancient Sumer first and then Egypt in the 4th millennia B.C. The purpose of this thesis is to provide an evaluation and comparison between the two earliest societies of human civilization by means of their cities rather than defining what a city is. As a starting point and a frame Gordon Childe's ten traits model from his article“The Urban Revolution”was consulted after its validity was discussed. The sample cities studied were Uruk, Ur, and Nippur from the Sumerian Civilization and Thebes, Akhetaten, and Heit el-Ghurab, which was a worker s site, from the Egypt Civilization. It is important to state that the term“civilization”was used in its etymological root from the Latin“civitas”, that is, the person who belongs to the city.