Evolution of the historic town silifke in terms of economic, social, cultural and physical perspectives
Tarihi silifke kentinin ekonomik, sosyal, kültürel ve fiziksel açıdan evrimi
  1. Tez No: 980557
  2. Yazar: MELTEM AKYÜREK ALGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM HOŞKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentler kurulduğu andan itibaren çeşitli değişkenler paralelinde deeğişim/dönüşüm süreçlerine maruz kalırlar. Uzun tarihi geçmişe sahip kentler, varoldukları dönemlere ait kültürleri, ritüelleri, hafızaları, ananeleri katmanlarında barındırırlar. Türkiye'deki birçok tarihi kentte, uzun tarihi serüvenin bir yansısı zaman zaman birbirine bağlı kalan, zaman zaman özgün ve bağımsız katmanlaşmalar söz konusudur. Katmanlar arası ilişkilerde birçok sosyal ve fiziksel unsur birbiri içerisinde gömülüdür. Dolayısıyla katmanlar arasındaki düşey ve yatay ilişkiler, politik, ekonomik ve kültürel olguların yansıması olarak fiziki kavramları meydana getirirler. Durağan görünen her bir fiziki öğe aslında dinamik bir sürecin ürünüdür. Sözü edilen değişimin/dönüşümün kırılma noktalarını şekillendiren belirleyiciler katmanlar arası ilişkiler ağının mekânsal formunu ortaya koyarlar. Tarihsel süreklilikte, insanlara yaşam olanakları sunduğu için tercih edilen, kurulan, genişleyen, daralan, yıkılan ve yeniden kurulan kent mekânları, değinilen kısır döngü içerisinde yeniden şekil alarak, değişimlerini/dönüşümlerini farklı parametlere göre ilişkilendirirler. Antik Seleukeia ad Kalykadnum kentinin Silifke kasabasına dönüşürken yaşadığı idari, ekonomik, politik ve kültürel süreçleri bir kent tarihi yazması olarak ele alan bu tez, kentsel morfoloji analiz yöntemleriyle geliştirilmiştir. Kentsel dokunun barındırdığı sosyal izlerin, siyasete ve toplumsal olaylara temasıyla oluşmuş yapılı çevre ilişkisini kuran çok katmanlı Silifke kasabasının tarihini, kronolojik verilerle açıklayan çalışmada, düşey ve yatay bileşenler ayrıştırılarak, kesiştirilerek, farklı düzeylerde birleştirilerek kullanılmıştır. vi Antik çağdan itibaren kesintisiz yaşamın devam ettiği Silifke kasabasındaki gelişim, değişim ve dönüşüm sürecini ele alan araştırmanın, amacının, araştırma sorularının ve metodolojisinin ele alındığı Giriş bölümünün ardından, Silifke'nin Coğrafi Özellikleri, Tarihi Süreçte Silifke'nin Politik, Sosyoekonomik ve Sosyokültürel Nitelikleri, Silifke'nin Kentsel Gelişim Tarihi, Silifke'nin Mimari ve Kentsel Özellikleri başlıkları alında, kasabanın tarihini mekânsal bağlamda irdeleyen ana bölümler oluşturulmuştur. Bu bağlamda, belge incelemesi, literatür araştırması, arşiv taraması yapılarak ele alınan araştırma metodolojisi kapsamında, farklı dönemlere ait haritalar, çeşitli yapılara ilişkin gravürler ve fotoğraflar gibi görsel malzemelerin yanı sıra çok sayıda tarihi yazmalar, gezgin notları, tahrir defterleri, temettü kayıtları, vakıf kayıtları, salnameler, seyahatnameler, gibi tarihsel kaynaklardan yararlanılmıştır. Kasabayla ilgili derlenen veriler paralelinde ulaşılan haritalar üzerinden morfolojik analizler geliştirilmiştir. Bu analizlerde, aynı harita üzerinden analiz edilen kasabanın dönemsel farklı niteliklerini ortaya koyan veriler dışında, farklı dönemlerdeki haritalar üzerinden yapılan aynı niteliklerdeki analizler, tarihsel sürecin karşılaştırmalı olarak anlaşılmasını sağlamıştır. Tezin son bölümünü değerlendirmeler, bulgular ve öneriler kısmı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
From the moment they are established, cities are subject to change/transformation processes parallel to various variables. Cities with long historical pasts contain the cultures, rituals, memories and traditions of the periods they existed in their layers. In many historical cities in Turkey, there are sometimes interconnected and sometimes original and independent layers that are a reflection of the long historical adventure. Many social and physical elements are embedded in each other in the relations between the layers. Therefore, vertical and horizontal relations between the layers create physical concepts as a reflection of political, economic and cultural phenomena. Each physical element that seems static is actually the product of a dynamic process. The determinants that shape the breaking points of the mentioned change/transformation reveal the spatial form of the network of relations between the layers. In historical continuity, urban spaces that are preferred, established, expanded, narrowed, demolished and rebuilt because they offer people living opportunities, take shape again within the mentioned vicious cycle and relate their changes/transformations according to different parameters. This thesis, which deals with the administrative, economic, political and cultural processes experienced by the ancient city of Seleuceia ad Calycadnum while it was transforming into the town of Silifke, as a writing–up urban history, has been developed with urban morphology analysis methods. In the study, which explains the history of the multi–layered town of Silifke, which has established the relationship between the social traces contained in the urban texture and the built environment formed by the contact with politics and social events, with chronological data, iv vertical and horizontal components have been used by separating, intersecting and combining at different levels. Following the introduction section, which addresses the development, change and transformation process in the town of Silifke, where life has continued uninterruptedly since ancient times, the aim, research questions and methodology of the research are discussed, the main sections that examine the history of the town in a spatial context are created under the titles of Geographical Features of Silifke, Political, Socioeconomic and Sociocultural Characteristics of Silifke in the Historical Process, Urban Development History of Silifke, Architectural and Urban Features of Silifke. In this context, within the scope of the research methodology handled by document review, literature research, archive scanning, visual materials such as maps from different periods, engravings and photographs of various structures, as well as numerous historical manuscripts, traveler notes, cadastral registers, dividend records, foundation records, yearbooks, travel books were used. Morphological analyses were developed on the maps obtained in parallel with the data compiled about the town. In these analyses, apart from the data revealing the different characteristics of the town analyzed on the same map, the analyses of the same characteristics on maps from different periods provided a comparative understanding of the historical process. The last section of the thesis consists of evaluations, findings and suggestions.