Bilişsel uyarım terapisi' nin huzurevinde kalan demanslı bireylerde günlük yaşam aktiviteleri, depresyon ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of cognitive stimulation therapy on daily life activities, depression and life satisfaction of dementia patients in nursing home
  1. Tez No: 802835
  2. Yazar: EJDANE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, bilişsel uyarım terapisinin huzurevinde kalan demanslı bireylerde günlük yaşam aktiviteleri, depresyon ve yaşam doyumuna etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. İki farklı huzurevinde gerçekleştirilen çalışmaya 30 Mart 2022 -27 Mayıs 2022 tarihlerinde 30 müdahale ve 30 kontrol grubu toplam 60 birey dahil edilmiş ve çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Eylül 2022' de izlem test gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Standardize Mini Mental Test (SMMT)', 'Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (BGYAİ)', 'Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (EGYA)', 'Cornell Demansta Depresyon Ölçeği (CDDÖ)' ve 'Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)' ile toplanmıştır. Bilişsel Uyarım Terapisi haftada 2 kere toplam 14 oturum grup terapisi şeklinde uygulanmıştır. BİUT öncesi değerlendirmede müdahale ve kontrol grubunun günlük yaşam aktivite beceri düzeylerinde orta derecede bağımlı olduğu, depresyon düzeylerinin yüksek olduğu ve yaşam doyumu düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate the effects of cognitive stimulation therapy on activities of daily living, depression, and life satisfaction in individuals with dementia in nursing homes. It is a randomized controlled experimental study. The study was carried out in two different nursing homes between 30 March 2022 and 27 May 2022, and the sample consisted of a total of 60 individuals, 30 in the intervention and 30 in the control group. In September 2022 follow-up test was carried out. The data of the study were collected with 'Personal Information Form', 'Standardized Mini-Mental Test (SMMT)', 'Barthel Activities of Daily Living Index (BADLI)', 'Instrumental Activities of Daily Living Scale (IADLS)', 'Cornell Dementia in Dementia Scale (CDSS)' and 'Satisfaction with Life Scale (LDS)'. Cognitive Stimulation Therapy was applied as group therapy twice a week for a total of 14 sessions. In the pre-CST evaluation, it was seen that the intervention and control groups were moderately dependent on their daily living activity skill levels, they had high depression levels, and their life satisfaction levels were moderate.