İcra hukukunda tarafta iradî değişiklik
Voluntary party change in enforcement law
- Tez No: 802852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bir davanın ya da bir icra takibinin tarafında kanundan doğan sebeplerle değişiklik ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bir davanın taraflarında Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 124 hükmü uyarınca iradî değişiklik yapılabilmesi de mümkündür. Bu değişiklik ya HMK m. 124/1'e göre karşı tarafın açık rızasına dayanılarak yapılabilir ya da HMK m. 124/3-4'e göre maddi hata, dürüstlük kuralına aykırı olmayan ya da kabul edilebilir bir yanılgı sebebiyle tarafın gösterilmesinde bir yanlışlık yapılmışsa hâkimin kabulü sonucunda yapılabilir. İcra hukukunda ise bir icra takibinde ya da icra hukukuna özgü başvuru yollarında tarafta iradî değişiklik yapılabileceğine ilişkin İcra ve İflas Kanunu'nda bir hüküm veya atıf bulunmamaktadır. Ancak uygulamada sıkça takibin tarafının da yanlış gösterilmesiyle karşılaşılmaktadır. Çalışmada söz konusu hükmün takipler ve takiple bağlantılı icra hukuku prosedürü içerisinde yer alan başvuru yolları bakımından uygulanıp uygulanamayacağı öğreti ve Yargı kararları ışığında değerlendirilmekte, uygulama sınırları ile hüküm ve sonuçları belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes may occur on the party of a lawsuit or an enforcement proceeding for reasons arising from the law. However, in the parties to a lawsuit, the Code of Civil Procedure Art. 124 in accordance with the provision it is also possible to make voluntary changes. This change either according to HMK Art. 124/1, it can be done based on the express consent of the other party or can be made as a result of the judge's acceptance if a mistake has been made in the presentation of the party according to HMK Art. 124/3-4, mistake in fact, due to an acceptable mistake or not contrary to the rule of good faith. In enforcement law, however, there is no provision or reference in the Code of Enforcement and Bankruptcy that voluntarily changes can be made in an enforcement proceeding or in the remedies specific to enforcement law. However, in practice, it is frequently encountered that the party of the enforcement proceeding is presentation incorrectly. In the study, whether the aforementioned provision can be applied in terms of enforcement proceedings and the remedies in the enforcement law procedure related to the proceedings is evaluated in the light of doctrinal views and Judicial decisions; the limits of application, its provisions and results are designated.