Crataegus X bornmuelleri zabel türü üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical studies on crataegus X bornmuelleri zabel
  1. Tez No: 802870
  2. Yazar: MERYEM ŞEYDA ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de endemik olarak yetişen ve 'kızlar yemişi' olarak bilinen Crataegus x bornmuelleri Zabel türünün yaprak, çiçek, ham meyve ve olgun meyvelerinden flavonoit bileşiklerin izole edilmesi ve ekstrelerin biyoaktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Kurutulmuş droglar Soxhlet apareyi ve perkolatör kullanılarak ekstre edilmiş ve ardından flavonoit bileşikleri izole edilmiştir. Ekstrelerden elde edilen 10 bileşik Hiperozit, Kersetin, Rutin, Astragalin, Eupafolin, Viteksin, Şaftozit, Kempferol, Spireozit ve Klorojenik asit olarak tanımlanmıştır. Ayrıca drogların perkolasyonda metanol ile hazırlanan ekstreleri üzerinde biyoaktivite araştırmaları yapılmıştır. Total flavonoit ve fenolik bileşik miktarları hesaplanmış ve antioksidan, antienflamatuar ve anjiotensin dönüştürücü enzim inhibisyonu aktiviteleri incelenmiştir. Tüm miktar tayini ve aktivite testlerinde yaprak ve çiçek ekstrelerinin meyve ekstrelerinden daha yüksek potansiyele sahip olduğu görülmüştür. Yaprak ve çiçek ekstreleri standart olarak kullanılan maddelerden daha yüksek dozlarda iyi bir aktivite sergilemiş olsa da, Crataegus türlerinin yan etki açısından güvenilir bitkiler olduğu göz önüne alındığında, elde ettiğimiz sonuçlar C. x bornmuelleri yaprak ve çiçek ekstrelerinin tedaviye yardımcı potansiyele sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to isolate flavonoid compounds from leaves, flowers, raw fruits and ripe fruits of the Crataegus x bornmuelleri Zabel species, which is endemic in Turkey and known as 'kızlar yemişi', and to investigate the bioactivity of the extracts. Dried drugs were extracted using Soxhlet apparatus and percolator, and then flavonoid compounds were isolated. The 10 compounds obtained from the extracts were identified as Hyperoside, Quercetin, Rutin, Astragalin, Eupafolin, Vitexin, Shaftoside, Kaempferol, Spireoside and Chlorogenic acid. In addition, bioactivity studies were carried out on the extracts of drogs prepared with methanol in percolation. Total flavonoid and phenolic compounds were calculated and their antioxidant, antiinflammatory and angiotensin converting enzyme inhibition activities were investigated. Leaf and flower extracts were found to have higher potency than fruit extracts in all assay and activity tests. Although leaf and flower extracts exhibited good activity at higher doses than standard substances, given that Crataegus species are safe plants in terms of side effects, our results show that C. x bornmuelleri leaf and flower extracts have therapeutic potential.