Çankırı Necmettin Erbakan parkının toprak özellikleri ve bitki gelişim parametreleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of soil properties and plant growth parameters in Çankiri Necmettin Erbakan park
- Tez No: 723959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Materyali ve Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Çankırı İlinde bulunan Necmettin Erbakan Parkı'nın toprak özellikleri (tekstür, pH, EC, kireç, organik madde, fosfor ve potasyum), bitki yapraklarında besin maddeleri (azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, mangan ve çinko) ve bitki gelişim parametreleri belirlenmiş, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma alanında 15 ağaç (Prunus dulcis, Fraxinus excelsior, Robinia pseudoacacia, Aesculus hippocastananum, Eleagnus angustifolia, Populus alba, Morus alba, Crataegus monogyna, Ailanthus altissima, Thuja orientalis, Cupressocyparis leylandii, Pinus nigra, Cedrus libani, Picea pungens, Cupressus arizonica) 4 ağaççık ve çalı (Rosa canina, Syringa vulgaris, Photinia x fraseri ''Red Robin'', Juniperus sabina) ve 1 sarılıcı tür (Parthenocissus quinquefolia) teşhis edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, peyzaj materyali olarak tercih edilen 20 bitki türü toprak ve iklim isteği bakımından incelenmiş, Necmettin Erbakan Parkı'na uygunlukları değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, soil properties (texture, pH, EC, lime, organic matter, phosphorus and potassium), plant leaf nutrients (nitrogen, phosphorus, potassium, calcium, magnesium, iron, copper, manganese and zinc) and plant growth parameters in Çankırı Necmettin Erbakan Park were determined and the results obtained were evaluated. In the study area, 15 trees (Prunus dulcis, Fraxinus excelsior, Robinia pseudoacacia, Aesculus hippocastanum, Eleagnus angustifolia, Populus alba, Morus alba, Crataegus monogyna, Ailanthus altissima, Thuja orientalis, Cupressocyparis leylandii, Pinus nigra, Cedrus libani, Picea pungens, Cupressus arizonica) 4 small trees and shrubs (Rosa canina, Syringa vulgaris, Photinia x fraseri ''Red Robin'', Juniperus sabina) and clinging species (Parthenocissus quinquefolia) were recorded. According to the results of the analysis, 20 plant species preferred as landscape material were examined in terms of their soil and climate demands, their suitability for Necmettin Erbakan Park was evaluated, and thus suggestions were presented.