Kıbrıs Türk tiyatrosunun toplumcu sesi: Bekir Kara
Socialist voice of Turkish cypriot theatre: Bekir Kara
  1. Tez No: 802906
  2. Yazar: NURGÜL KARAKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada Bekir Kara'nın yayımlanmış ve yayımlanmamış tiyatro eserlerinin yapısalcı incelemesine yer verilmiştir. Kara'nın tiyatro eserlerini geniş bir perspektifte değerlendirebilmek için Kıbrıs Türk tarihine, tiyatro anlayışına ve oyunlarının tanıtımına açıklık getirilmiştir. Kara'nın bu doğrultuda otuz iki oyunu incelenerek içerisinde bulunduğu siyasi ve sosyal ortamın karşılığını tiyatrolarına yansıttığı tespit edilmiştir. Kıbrıs'ta 1963 yılında gerçekleşen Kanlı Noel olayı, Kıbrıs'ın İngiltere işgali altında kalması, EOKA teşkilatının eylemleri, Kıbrıs Türklerinin zorunlu göçlere mecbur edilmesi, 1974 yılında yaşanan Kıbrıs Türk Barış Harekâtı gibi durumlar Kara'nın tiyatro eserlerinde konu olarak yer almış ve milliyetçi kişileri ortaya çıkarmıştır. Kara, toplumun ona sundukları doğrultusunda Kıbrıs'ın toplumcu sesi olarak önemli bir konumda bulunmuştur. Kara, bilinenin aksine aynı zamanda bireysel muhtevalı oyunlar da kaleme almıştır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra Kıbrıs'ın savaş ortamından çıkarak refah bir düzeye yükselmesiyle birlikte Kara'nın oyunlarında ekonomik sorunlar, ailelerinden ayrı büyüyen çocuklar, aile içi dinamikler, yozlaşan bürokrasi anlayışı ve gençleri eğitime teşvik eden konular yer bulmuştur. Bekir Kara, tiyatro türüyle yoğun bir şekilde ilgilenmiştir. Hem tiyatro eseri yazmış hem de yönetmenlik yapmıştır. Böylelikle Güzelyurt bölgesinde tiyatro faaliyetleri içerisinde bulunmasıyla sanat ortamının gelişmesini ve tiyatro alanında pek çok insanı yetiştirerek Kıbrıs Türk tiyatrosunun sürekliliğini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structuralist analysis of Bekir Kara's published and unpublished theatrical works is included. In order to evaluate Kara's theatrical works in a broad perspective, the Turkish Cypriot history, understanding of theater and the promotion of his plays have been clarified. In this direction, thirty-two plays of Kara have been examined and it has been determined that the political and social environment in which he is present reflects his theaters. Situations such as Bloody Christmas event that took place in Cyprus in 1963, the British occupation of Cyprus, the actions of the EOKA organization, the forced migration of the Turkish Cypriots, the Turkish Cypriot Peace Operation in 1974 took place as subjects in Kara's theater works and portrayed nationalist figures has revealed. Kara has been in an important position as the socialist voice of Cyprus in line with what society offers her. Contrary to popular belief, Kara also wrote plays with individual content. Especially after the 2000's, with the rise of Cyprus from the war environment and rose to a welfare level, economic problems, children growing up apart from their families, family dynamics, degenerating bureaucracy, and subjects that encourage young people to education took place in Kara's plays. Bekir Kara has been intensely interested in the theater genre. He both recorded and directed play. Regions He provided the continuity of the Turkish Cypriot theater by educating many people in the field of theater and the perspective of the art environment with his theater activities in the Güzelyurt region.