Memede solid kitlelerin benign ve malign ayırımında us elastografinin rolü ve histopatolojik korelyasyonu
The role of ultrasound elastography and histopatological correlation in the differentation of benign and malignant solid masses in the breast
- Tez No: 802905
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BİNOKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu retrosepektif gözlemsel çalışmanın amacı, memede benign ve malign lezyonların ayırıcı tanısında sonoelastografinin katkısını araştırmak, sonuçların histopatolojik sonuçlarlarla korele etmek ve gelecekte memedeki solid lezyonlara yönelik gereksiz biyopsi işlemlerinin sayısını azaltmaktdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Şubat 2022 Ağustos 2022 tarihleri arasında hastanemize memede kitle ön tanısıyla başvuran 85 kadın hasta dahil edildi. Hastalar sonografi ve sonoelastografi inceleme ile değerlendirildikden sonra memede saptanan solid lezyonlara elde eilen radyolojik sonuçların histopatolojik korelyasyonunu yapmak için biyopsi işlemi uygulandı. Çalışma sırasında tüm veriler İBM SPSS v.20 programı ile istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların yaş ortalaması 42±13 olarak saptandı. Çalışmaya dahil edilen hastalara yapılan biyopsi sonucu lezyonların 58'nin(% 68.2) benign, 27'nin (% 31.8) malign olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan sonoelastografik inceleme sonuçlarında ise 55 lezyon (% 64.7) benign, 30 lezyon (% 35.3) malign olarak saptandı. Çalışmamızda araştırılan SR değerinin duyarlılığı % 92.1, özgüllüğü % 75.5, Emean değerinin duyarlılığı % 98.7, özgüllüğü % 97.8, EL/B değerinin duyarlılığı % 97.8, özgüllüğü % 79.3 olarak saptandı. Araştırılan tüm değişkenliklerde elasto sonucuna göre benign ya da malign olma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmiştir (p=0,000
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this retrospective observational study is to investigate the contribution of the breast sonoelastography in the differential diagnosis of benign and malignant lesions, to correlate the results with histopatolojik results and to reduce the number of unnecessary biopsies for solid lesions in the breast. Material and methods: Between February 2022 to Augustos 2022, 85 female patients who were admitted to our hospital with a preliminary diagnosis of breast mass were included in this study. After the patients were evaluated by sonography and sonoelastography examination, biopsi procedure was performed to make histopatological correlation of the radiological results obtained to the solid lesions detected by made. All data during the study were analyzed statistically by the program package İBM SPSSv.20. Findings: The average age of the patients included in our study was found to be 42±13. İt was observed that 58 (% 68.2 ) of the lesions were benign and 27 (% 31.8) were malign as a result of biopsi of the patients included in the study. İn the results of the sonoelastographic examination, 55 (%64.7) lesions were found to be benign and 30 (% 35.7) were found to be malignant. The sensitivities of the SR, Emean and El/B values investigated in our study were found to be 92.1% , 98.7% , 97.8% and the specifities were found to be 75.5% , 97.8% , 79.3%. According to the elasto result, a statistically significant difference was observed between the benign and malignant groups in all the variables investigated. (p=0,000