Tiyatronun birleştirici gücü: Kıbrıs'ta Othello
The unifying power of theatre: Othello in Cyprus
  1. Tez No: 725004
  2. Yazar: SEREN COŞANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, insanları bir araya getiren birleştirici bir güç olması bağlamında tiyatronun, insanlar arasında barış ve huzurun olduğu bir toplum yapısının kurulabilmesi için önemli bir araç olduğundan söz edilecektir. Bu bakış açısından hareketle, Kıbrıs'ta 2015 yılında İzel Seylani yönetmenliğinde, Kıbrıslı Rum ve Türk oyuncuların katılımıyla iki toplumlu olarak sahnelenmiş olan Othello oyunu incelenecektir. Bu inceleme ile, oyunda yapılan dramaturjinin iki toplumu birleştirebilme amacına ne kadar hizmet ettiği değerlendirilecektir. Bu inceleme sonrasında bu tezde, Kıbrıs toplumunda gerekli olan barışın sağlanabilmesi noktasına katkıda bulunmak amacıyla, bir belgesel tiyatro örneği olarak hazırlamış olduğum Anneannemin Gençliği oyununa ve oyunun performans incelemesine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
It will be mentioned in this thesis that, in the context of being a unifying power bringing people together, theatre is an important medium for a social structure to be constructed where there is peace and tranquility among people. From this point of view; the theatre play Othello, which was directed and staged bicommunally by Izel Seylani in 2015 in Cyprus with the participation of Cypriot Greek and Turkish actors, will be reviewed. It will be assessed with this review to what degree the dramaturgy in the play serves the purpose of unifying the two communities. Following this assessment, the theatre play Anneannemin Gençliği (My Grandmother's Youth), which I prepared as an example of documentary theatre in order to contribute to the cause of establishing the peace required in the Cypriot society, and a performance review of this play will be included in this thesis.