Hekimlere yönelik şiddetin Sivas il merkezi örneği üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of violence against physicians: Sivas city center eample
  1. Tez No: 802910
  2. Yazar: GÜLTEKİN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sağlık kurumlarında yaşanan şiddet olayları, hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını olumsuz olarak etkileyen bir durumdur. Bu araştırma, hekimlerin işyeri şiddetine maruz kalma sıklıklarını, şiddete karşı verdikleri tepkileri ve şiddetin nedenleri ile şiddete karşı çözüm önerilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu doğrultuda, araştırmanın çalışma grubu Sivas il merkezinde çalışan 24-72 yaş aralığındaki %49,3'ü asistan, %35,5'i uzman, %7,6'sı pratisyen hekim ve %7,6'sı öğretim üyesi olmak üzere toplam 290 hekimden oluşmuştur. Bu çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan ve içeriğinde; hekimlerin bazı sosyodemografik özelliklerine (yaş, cinsiyet, medeni durum), çalışma durumu ile ilgili bilgilerine (çalışılan sağlık kurumu, unvan, çalışılan branş, çalışma süresi, çalışma saatleri, muayene edilen hasta sayısı gibi), hekimlerin maruz kaldıkları şiddete ait değişkenlere (şiddetin türü, kaç kez maruz kaldığı, en son ne zaman maruz kaldığı, nerede ve kim tarafından uğradığı, saldırgana ait özellikler, hekimlerin şiddete karşı verdiği tepkiler, şikayetçi olup olmadığı), hekimlerin şiddetin nedenleri, sonuçları ve çözüm önerileri hakkındaki düşüncelerine yer veren 49 sorudan oluşan bir anket kullanılarak veriler toplanmıştır. 290 kişinin verileri SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sorularının yanıtlarını bulmak üzere tanımlayıcı istatistiklerden aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca, min-max değerleri verilmiştir. Sayımla elde edilen kategorik değişkenler için sayı ve yüzde verilmiştir. Normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov veya Shapiro-Wilk testine göre analiz edilmiştir. Normallik varsayımlarını sağlayan değişkenler için parametrik testler, normallik varsayımlarını sağlamayan değişkenler için parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişki için Pearson veya Spearman ilişki katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence in health institutions is a situation that negatively affects all health workers, especially physicians. This research was planned to determine the frequency of exposure of physicians to workplace violence, their reactions to violence, the causes of violence and solutions to violence. In this direction, the study group of the research consisted of 49.3% assistants, 35.5% specialists, 7.6% general practitioners and 7.6% academic staff, working in the city center of Sivas, between the ages of 24-72. It consisted of 290 physicians. In this study, created by the researcher and in its content; Some sociodemographic characteristics of physicians (age, gender, marital status), information about working status (health institution, title, branch of work, working time, working hours, number of patients examined), variables related to the violence that physicians are exposed to (type of violence). It consists of 49 questions, including how many times it was exposed, when it was last exposed, where and by whom it was visited, characteristics of the aggressor, physicians' reactions to violence, whether or not they complained), physicians' thoughts on the causes, consequences of violence and suggestions for solutions. Data were collected using a questionnaire. The data of 290 people were analyzed using the SPSS 22.0 program. In order to find the answers to the research questions, arithmetic mean, standard deviation, median, min-max values from descriptive statistics were given. Numbers and percentages are given for categorical variables obtained by counting. Normality assumption was analyzed according to Kolmogorov-Smirnov or Shapiro-Wilk test. Parametric tests were applied for the variables that met the normality assumptions, and non-parametric tests were applied for the variables that did not provide the normality assumptions. Pearson or Spearman correlation coefficients were used for the relationship between variables.