Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na 2018-2022 yılları arasında başvuran kesici, delici alet yaralanması olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of sharp force injury cases admitted to Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Forensic Medicine Department between the years 2018-2022
- Tez No: 863082
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kesici, delici alet yaralanmalarına bu aletlere kolay ulaşılabilmesi, taşınmasının bazı tipleri dışında ve amaç dışı kullanılmadıkça suç teşkil etmemesi sebebiyle çok sık rastlanmaktadır. Bu vakalarla karşılaşan hekimlerin tedavi sorumlulukları kadar adli sorumluluklarını da özenle yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada kesici, delici alet yaralanması olgularına düzenlenen adli raporların değerlendirilmesi, süreçte oluşan adli tıbbi sorunların tespit edilerek farkındalık oluşturulması ve bu yaralanmalara bağlı ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması için ileriye yönelik alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınan izin ile hastanemiz Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından 01/01/2018-31/12/2022 tarihleri arasında düzenlenen adli raporlar retrospektif olarak incelenerek gerekli veriler toplanmıştır. Çalışma grubu 20'si kadın (%7,4), 252'si erkek (%92,6) olmak üzere 272 olgudan oluşmaktadır. Olguların yaş ortalaması 29,6 (Min: 3, Maks: 76) olarak bulundu. Olguların %14'ü (n=38) 2018 yılında, %15,8'i (n=43) 2019 yılında, %24,6'sı (n=67) 2020 yılında, %22,1'i (n=60) 2021 yılında ve %23,5'i (n=64) 2022 yılında meydana gelmiştir. Olguların olay sonrası ilk muayenelerindeki 531 yaranın uzunluğu incelendiğinde 88 yarada (%16,6) uzunluğun belirtilmediği görüldü. Yara derinliği 107 (%20,2) yarada sayısal olarak, 27 (%5,1) yarada yüzeyel, 34 (%6,4) yarada derin olarak belirtilmiş, 267 (%50,3) yarada ise derinlik belirtilmemiştir. Yara sayısı arttıkça kasten yaralama diğer durumlara göre daha yüksek oranda görülmektedir (p=0,006). Kasten yaralamalarda yaşamsal tehlike oluşma durumu; kaza, intihar girişimi ve bilinmeyen durumlardaki yaşamsal tehlike oluşma durumundan oransal olarak daha fazla bulundu (p=0,039). Sonuç olarak; bu yaralanmaların önüne geçebilmek amacıyla yeni hukuki düzenlemeler yapılmasının, toplumun eğitim düzeyinin arttırılmasının ve bilinçlendirilmesinin gerekli olduğu düşünülmüştür. Ayrıca şiddetin ortaya çıkmasını arttıran ya da şiddeti özendiren risk faktörleri belirlenerek bunlara karşı önlemler alınmasının da bu suçları azaltmaya faydası olacağı sonucuna varıldı. Adli rapor düzenleme aşamasındaki eksiklikler ve yetersizliklerin giderilebilmesi için tüm sağlık çalışanlarına özellikle de hekimlere hem eğitim öğretim sürecinde hem de mezuniyet sonrasında adli vakaların belirlenmesi ve adli rapor düzenlenmesi ve hukuki sorumluluklar konusunda aralıklı zamanlarda yapılacak düzenli eğitimlerin gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sharp force injuries are very common due to the easy accessibility of these tools and the fact that the carrying of these tools does not constitute a crime unless they are used for other purposes. Physicians who encounter these cases should fulfil their forensic responsibilities as carefully as their treatment responsibilities. In this study, it was aimed to evaluate the forensic reports prepared in cases of sharp force injuries, to raise awareness by identifying forensic medical problems that occur in the process, and to determine the measures that can be taken in the future to reduce deaths and injuries due to these injuries. In this study, the necessary data were collected by retrospectively examining the reports issued by the Department of Forensic Medicine of our hospital between 01/01/2018-31/12/2022 with the permission of Sivas Cumhuriyet University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee. The study group consisted of 272 cases, 20 females (7,4%) and 252 males (92,6%). The mean age of the patients was 29,6 years (Min:3, Max:76). Of the cases, 14% (n=38) occurred in 2018, 15,8% (n=43) in 2019, 24,6% (n=67) in 2020, 22,1% (n=60) in 2021 and 23,5% (n=64) in 2022. When the length of 531 wounds in the first post-event examination of the cases was analysed, there were 88 wounds (16,6%) in which the length was not specified. Wound depth was stated numerically in 107 (20,2%) wounds, superficial in 27 (5,1%) wounds, deep in 34 (6,4%) wounds, and no depth was stated in 267 (50,3%) wounds. As the number of wounds increased, intentional wounding was observed at a higher rate compared to other conditions (p=0,006). The rate of life-threatening in intentional injuries was proportionally higher than the rate of life-threatening in accidents, suicide attempts and unknown conditions (p=0,039). In conclusion, it was thought that new legal regulations, increasing the educational level of the society and raising awareness were necessary in order to prevent these injuries. In addition, it was concluded that determining the risk factors that increase the occurrence of violence or encourage violence and taking precautions against them would help to reduce these crimes. In order to eliminate the deficiencies and inadequacies in the forensic report preparation stage, it is concluded that regular trainings should be given to all healthcare professionals, especially physicians, both during the education and training process and after graduation, on forensic cases and forensic report preparation and legal responsibilities.