İnsan hakları odağında Türkiye'de göç, toplumsal kabul ve uyum
Migration, social acceptance and social cohesion of immigrants in Turkey on the focus of human rights
  1. Tez No: 802914
  2. Yazar: RUHANGİZ HUSEYNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SANEM ÖZATEŞ GELMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan hakları, hem devletler hem de kişilerce korunması beklenen haklar iken her gün dünyanın farklı yerlerinde insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Bazen kişi güvenliği ve yaşama hakkı gibi doğrudan korunması gereken temel hakların ihlal edilmesi bazen ise yurttaşlık hakları dolayımıyla korunması gereken eğitim, sağlık, barınma gibi hakların ihlali, kişilerin yaşadığı bölgeden göç etmelerine sebep olabilmektedir. Göç sürecinin tamamlanmasıyla göçmenlerin insan haklarının korunması sorumluluğu, göç edilen ülkeye yüklenmektedir. Lakin temel hak ihlalleriyle karşı karşıya kalmamak umuduyla göç eden kişiler, göç edilen ülkede de benzer veya farklı türde insan hakları ihlalleriyle karşılaşabilmektedirler. Bu ihlaller, çeşitli alanlarda olduğu gibi toplumsal boyutta da kendini gösterebilmektedir. Göçmenler, yeni geldikleri toplum tarafından dışlanabilmekte ve dışlanmanın etkisiyle birçok haklarının korunmasında sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Göçmenlerin başta ayrımcılık olmak üzere karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri, hem toplumsal kabul ve uyum sürecinin başarılı şekilde yürütülmesinde, hem de insansal olanaklarını gerçekleştirmeleri ve geliştirilmelerinde engellere yol açmaktadır. Göç politikalarının ve kapsadığı toplumsal kabul ve uyum politikalarının düzenlenmesinde insan haklarının temel alınması, bu engellerin azalmasında etkili olabilecekken tersi durum ise iki toplum arasında gerilime neden olabilmektedir. Son yıllarda Türkiye`nin ev sahipliği yaptığı ve sayısı milyonları aşan göçmenlerin, ev sahibi toplumla uzun yıllardır beraber yaşaması ve yaşayacak olması, ülkenin bu politikaları yürütmesinde izleyeceği yaklaşımda önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada, Türkiye`de yürütülen göç politikası ve toplumsal kabul ve uyum alanlarında yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan sorunlar insan hakları odağında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Human rights are expected to be protected by both people and governments. However, these rights are violated every day in different places of the world. Sometimes the violation of directly protected basic rights such as the right to security and the right to life, and sometimes the violation of basic rights such as education, health and housing, which should be protected indirectly through citizenship rights, may cause people to migrate from the places where they have lived in. After the process of migrating ends, the responsibility of protecting the human rights of migrants places upon the host country. But the people, who migrate with the hope of not to be facing abuse of basic human rights, might be exposed to similar or different types of violations in the new country which would be seen in the different aspects including social aspects. Migrants can be excluded from the society they have just joined. This rejection may lead to some problems regarding with protection of migrants` rights. Violations of rights migrants face, especially being discriminated can result in obstacles to successfully conducting the process of social acceptance and social cohesion, accomplishing and improving opportunities and capabilities of migrants as human beings. While regulating migration policies and social acceptance and social cohesion policies, using human rights as a principle can be influential to ease these impediments, while not doing that can cause tensions between two communities. In recent years Türkiye has hosted millions of immigrants who are going to live with the host community in the next years. This fact has an impact on determining the approach government will adopt while conducting those policies. In this thesis, the migration policies of Türkiye, the activities that have been done in the scope of social acceptance and social cohesion and emergent problems will be studied on the focus of human rights.