Hikâyeleştirilmiş robotik kodlama programlarının okul öncesi çocuklarının sosyal - duygusal becerilerine etkisi
The effect of story-shaped robotic coding programs on social emotional skills of preschool children
  1. Tez No: 802924
  2. Yazar: SERKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde öğrenim gören çocuklara duygulara dayalı öğrenme yaklaşımına göre planlanan hikâyeleştirilmiş robotik kodlama programı uygulamasının çocukların sosyal duygusal becerilerine etkisinin belirlenmesi ve çocukların duygularını anlama sürecinin incelenmesidir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Şehit İbrahim Yılmaz Anaokulu çocuklarından oluşmaktatır. Araştırmada 10 çocuk yer almaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada duygusal verileri toplamak amacıyla“Denham Duygu Anlama Testi”kullanılmıştır. Sosyal beceri verilerini toplamak amacıyla ise araştırmacı tarafından geliştirilen toplam 28 adet açık uçlu soru kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularına göre çocukların duyguları anlama süreçlerinde duyguları somutlaştırarak ve örneklendirerek net bir biçimde tanımlayabildikleri gözlemlenmiştir. Nicel bulgulara bakıldığında ise uygulama öncesi yapılan ön testler ile uygulama sonrası yapılan son testler arasında anlamlı farklar olduğu gözlemlenmiştir. Hikâyeleştirilmiş robotik kodlama programlarının çocukların sosyal duygusal becerileri üzerinde önemli etkisi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of the story-based robotic coding program application, which is planned according to the emotion-based learning approach to the preschool children, on the social emotional skills of the children and to examine the process of understanding the emotions of the children. It consists of Şehit İbrahim Yılmaz Kindergarten students affiliated to the Ministry of Health. There are 10 students in the research. Mixed method was used in the research.“Denham Emotion Understanding Test”was used to collect emotional data in the study. A total of 28 open-ended questions developed by the researcher were used to collect social skills data. According to the qualitative findings of the research, it was observed that children defined emotions by embodying and exemplifying emotions in their understanding process. Considering the quantitative findings, it was observed that there were significant differences between the pre-tests performed before the application and the post-tests performed after the application. It has been concluded that narrative robotic coding programs have a significant effect on children's social emotional skills.