Tasarım beceri atölyelerinde eğitim gören 60-72 aylık çocukların ebeveynlerinin atölye görüşlerinin incelenmesi
Examination of the workshop opinions of the parents of 60-72 months-old children educated in design skills workshops
- Tez No: 802923
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın temel amacı tasarım beceri atölyelerinde eğitim gören 60-72 aylık okul öncesi çocukların ebeveynlerinin atölye görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için nitel araştrıma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 2021-2022 eğitim öğretim yılında bağımsız anaokuluna devam eden ve tasarım beceri atölye eğitimleri alan 60-72 aylık okul öncesi çocuklarının 15 ebeveyni oluşturmuştur. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla toplanmıştır. Örneklemin demografik özelliklerini toplamak amacıyla yapılandırılmış Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verileri çözümlemek için tümevarımsal içerik analiz yöntemi kullanılarak raporlanmıştır. Araştırma soruları doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre ebeveynlerin Tasarım Beceri Atölyelerini çocuklarının kendilerini keşfettiği yaratıcı ortamlar şeklinde ifade ettikleri aynı zamanda atölyeleri sosyal becerilerle deneyimledikleri alanlar olarak gördükleri, çocukların atölyelerde eğlenerek çalışmalar yaptıkları ve evde benzer uygulamaları devam ettirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Atölye eğitimleri sonunda çocukların kendilerini daha iyi ifade ettikleri, kelimelerinin zenginleştiği, anlamlandırma ve farkındalıklarının geliştiği, yaratıcılıklarının arttığı, el becerileri, işbirliği ve sosyal yetkinliklerinin güçlendiği, farklı malzemeleri kullanma konusunda cesaretlendikleri, kendilerine güvenlerinin güçlendiği ve fikirlerinin geliştiği görülmüştür. Atölye etkinlikleri sürecinde eğitim paydaşlarından yetişkinlerin (Okul müdürü, öğretmen, ebeveyn) işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüğü, atölye ebeveyn bilgilendirme sürecinin sosyal ağlardan yürütüldüğü tespit edilmiştir. Öğretmenlerin tasarım beceri atölyeleri eğitimi almaları, atölye içerisinde kullanılan malzemeler konusunda yeterlilik düzeylerinin arttırılması bununla beraber atölye çalışma sürelerinin esnek olması sonucuna ulaşılmıştır. Düşünce atölyesi ve dil atölyesi şeklinde ebeveynlerin atölyelere yönelik farklı bakış açıları olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatür ile ilişkilendirilerek tartışılmış bu doğrultuda bilim merkezleri, halk eğitim merkezleri gibi kurumlarda da atölye günleri yapılması, okul işbirliğiyle öğretmenler, ebeveynler ve çocukların bir arada olduğu uygulamalı atölye seminerlerinin planlanması ve tasarım beceri atölyeleri yıl sonu sergileri düzenlenmesi gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to observe the opinion of the parents' whose children are 60-72 month-old pre-school pupils, instructed in design skill workshops. Case study, which is one of the qualitative method is used to reach the purpose of the research. 15 parents whose children are 60-72 month-old preschool pupils, have education of design skill workshop and continue their education in the 2021-2022 academic year in the preschools affilliated with Küçükçekmece District National Education Directorate have constituted the study group of the research. The participants of the research have been chosen with the criterion sampling which is one of the purposive sampling method. The data of the research has been collected through the parents' opinion survey which is about the design skill workshop developed by the researcher. The researches that carried out in the past years have been observed when developing research survey. The demographic information form structured by the researcher with the aim of collecting demographic features has been used. It has been reported to analyze the data obtained by using the inductive content analysis method. The conclusion that parents think that design skill workshops are the creative environments that their children discover themselves, besides this, they consider the workshops as places their children experience with their social skills, do the activities by entertaining and continue the similar applications at home, has been reached according to the results obtained in line with the research questions. At the end of the workshop education, it has been seen that children express themselves better, their vocabulary enriches, their awareness and insight develop, their creativeness increase, their handicraft skills develop, their social and cooperation competence get stronger, children has encouraged themselves to use different materials, their self-confidence gets stronger and their ideas develop. In the process of the design skill workshop activities, it has been detected that adults who are the shareholders (school headmaster, teacher, parents) continued the works in cooperation and parents' information workshop process was carried out via social networks. The conclusion that teachers should take the design skill workshop education, their level of competence on using the materials in the workshops, with this, the workshops working hours must be flexible. It has been seen that parents' have different point of views about the workshops like thought workshops and language workshops. The results obtained were discussed in relation to the literature, and in this direction, suggestions such as holding workshop days in institutions such as science centers and public education centers, planning practical workshop seminars where teachers, parents and children come together in cooperation with the school, and organizing year-end exhibitions of design skill workshops were presented.