Doğum odasında term yenidoğanlara uygulanan aspirasyon işlemleri ve erken neonatal etkilerinin incelenmesi: Analitik-kesitsel bir çalışma
Investigation of suction processes and early neonatal effects applied to term newborns in the delivery room: An analytical-cross-sectional study
- Tez No: 802934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada doğum odasında term yenidoğanlara uygulanan aspirasyon işlemlerini ve erken neonatal etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, analitik-kesitsel türde Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi'nde vajinal yolla doğan toplam 170 term sağlıklı yenidoğanla yürütülmüştür. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen formlar ve APGAR skoru değerlendirme skalası ile toplanmıştır. Doğum odasında aspirasyon uygulamalarına ait veriler araştırmacı tarafından gözleme dayalı olarak toplanmış ve yenidoğan sağlığıyla ilgili bulgular doğum sonrası 24 saatlik süreçteki düzenli aralıklarla yapılan izlem ve takiplere dayalı olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Fisher's exact test, t testi, One-Way ANOVA ve pearson korelasyon analizi kullanılmış, p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the suction procedures applied to term newborns in the delivery room and their early neonatal effects. The study was conducted with a total of 170 term healthy newborns born vaginally at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in analytical-cross-sectional type. Research data were collected using the forms developed by the researchers and the APGAR score evaluation scale. Data on suction practices in the delivery room were collected by the researcher based on observation, and findings related to newborn health were determined based on regular follow-ups and follow-ups during the 24-hour period after birth. Descriptive statistics, Chi-square, Fisher's exact test, t-test, One-Way ANOVA, and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data, and values at the p0.05).