Doğum sonrası dönemde kadınlardaki sigara kullanımının postpartum depresyon ile ilişkisi:bir vaka kontrol çalışması
The relationship between postpartum depression and postpartum depression in women in the postpartum period
  1. Tez No: 802935
  2. Yazar: ESRA IŞIK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, doğum sonrası dönemdeki kadınlarda sigara kullanımının postpartum depresyon ile ilişkisini belirlemek amacıyla bir vaka-kontrol çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara il merkezi Keçiören İlçesinde bulunan 7 Aile Sağlığı Merkezine başvuran doğum sonrası dönemde bulunan kadınlar ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen ve çalışma kriterlerini sağlayan 294 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 25.06.2022-25.12.2022 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testi, bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a case-control study to determine the relationship between cigarette smoking and postpartum depression in women during the postpartum period. The study was conducted with women in the postpartum period who applied to 7 Family Health Centers located in the Keçiören District of Ankara province. The sample of the study consisted of 294 women, determined using simple random sampling method and meeting the study criteria. The data of the study were collected through face-to-face interviews using a Personal Information Form, Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT), and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) between June 25, 2022, and December 25, 2022. Descriptive statistics, Chi-square test, independent t-test for group comparison, One-Way ANOVA variance analysis, Pearson correlation analysis, and regression analysis were used for data analysis.