Term yenidoğanlarda guthrie tarama testi için kan alma işleminde yenidoğanın ağrı düzeyi ve ağlama süresini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the pain level and crying time of the newborn in the blood collection procedure for the guthrie screening test in term newborns
- Tez No: 802936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada term yenidoğanlarda Guthrie tarama testi için kan alma işleminde yenidoğanın ağrı düzeyi ve ağlama süresini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma analitikkesitsel olarak Adıyaman ilinde bulunan 3 Nolu Zeynep Ana Aile Sağlığı Merkezi ve 8 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde 187 term yenidoğanla yürütülmüştür. Çalışma verileri anne ve yenidoğanı tanıtıcı bilgi formu, sağlık profesyonelini tanıtıcı bilgi formu, yenidoğan Guthrie tarama testi kan alma işlem gözlem formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) ve yenidoğan ağlama süresi gözlem formu ile toplanmıştır. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler, t testi, One-Way ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to determine the factors affecting the newborn's pain level and crying time during blood collection for the Guthrie screening test in term newborns. The research was carried out analytically and cross-sectionally with 187 term newborns in Zeynep Mother Family Health Center No. 3 and Family Health Center No. 8 in Adıyaman. The study data were collected with the mother and newborn information form, the health professional information form, the newborn Guthrie screening test blood collection observation form, the Newborn Infant Pain Scale (NIPS), and the newborn crying time observation form. Descriptive statistics, t-test, One-Way ANOVA, and Pearson Correlation analysis were used in the study.