Kamuda görev yapan öğretmenlerin rekreasyonel farkındalık düzeyleri ve yaşam doyumlarının karşılaştırılması
Comparison of recreational awareness levels and life satisfaction of public teachers
  1. Tez No: 802946
  2. Yazar: RAMAZAN KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BİŞGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamuda görev yapan öğretmenlerin rekreasyonel farkındalık düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi ve ilgili değişkenleri ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklem grubunu araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 507 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde kişisel bilgi formu, rekreasyon farkındalık ölçeği ve yaşam doyumu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem T Test, üç ve üzeri grupların karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi ve iki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the recreational awareness levels of teachers working in the public sector and their life satisfaction and related variables. The sample group of the study consisted of 507 teachers who voluntarily participated in the research. Personal information form, recreation awareness scale and life satisfaction scale were used to obtain the research data. In the analysis of the data, Independent Sample T-Test was used in paired comparisons, One-Way Analysis of Variance was used in the comparison of groups of three or more, and Pearson Correlation test was used to determine the relationship between two variables.