Batman ile merkez okullarında görev yapan öğretmenlerin günlük ortalama adım sayısının akıllı mobil telefonlarında yüklü adımsayar programı ile araştırılması
Investigation of the average number of daily steps of teachers working in Batman and central schools with the pedometer program installed on their smart mobile phones
  1. Tez No: 646608
  2. Yazar: MEHMET SALİH SAVDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı; Batman ili merkez okullarında görev yapan öğretmenlerin günlük ortalama adım sayılarının, akıllı mobil telefonlarında yüklü adımsayar programı ile tespit ederek öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemektir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeline göre yapıldı. Araştırma sürecinde Batman Üniversitesi Etik Komisyonundan onay alındı. Araştırma örneklemi; Ekim 2018 itibari ile en az bir yıl Batman il merkezine bağlı kamu okullarında görev yapan öğretmenlerden oluşturuldu. Katılımcıların 282'si (%57,1) erkek, 212'si (%42,9) kadın olmak üzere çalışma kapsamında verisi alınan katılımcı sayısı toplamı 494 (%100)'dür. Öğretmenlerin %38,9'u egzersiz yapmamaktadır. %23,7'si 60 dk, %9,3'ü 90 dk, %12,1'i 120 dk ve %16,0'ı da 150 dk ve üzeri egzersiz yapmaktadır. Öğretmenlerin %91,5'i akıllı mobil telefon sahip iken, %8,5'i akıllı mobil telefon sahibi değildir. Akıllı mobil telefon sahibi olanların; %33,4'ü Samsung, %35,2'si İphone, %14,4'ü Huawei, %10,4'ü Xiaomi ve %6,6'sı da diğer marka akıllı mobil telefon kullanmaktadırlar. Öğretmenlerin %68,8'inin telefonunda adımsayar programı var iken, %31,2'sinde adımsayar programı yoktur. Öğretmenlerin, %35,8'i ortalama günlük adım sayısı 5000'in altında ve sadece %9,8'i tavsiye edilen 10.000 adım sayısını aştığı tespit edildi. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre, bir yılda ortalama günlük adım sayısı daha yüksek bulundu (sırasıyla 6728±2408 ve 5793±2435). Yılda ortalama günlük adım sayısına (6306±2459) en yakın değer, Mayıs ayında (6857±2834) kaydedildi. Adımsayar programını takip etme sıklığı arttıkça adım sayısı da artmaktadır. Haftalık egzersiz süresi arttıkça hastaneye başvurma sıklığı azalmaktadır. Adım sayısı arttıkça hastaneye başvuru sıklığı da azalmaktadır. Tüm yıla ait ortalama günlük adım sayısını elde etmenin zor olduğu durumlarda, tüm yıldaki ortalama günlük adım sayısı ile en yüksek düzeyde orantılı ay olarak tespit edilen Mayıs ayındaki ortalama günlük adım sayısı kullanılabilir. Bireylerin ve grupların ortalama günlük adım sayılarının tespiti ve uzun süreli takibi ile fiziksel aktivite düzeyi ve değişimi belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is determined the physical avtivity levels of the teachers by detecting he average numbers of step of teachers working in the central schools of Batman province with pedometer program installed on their smart mobile phones. It is done according to relationol screening model. It is approved from Ethics commission of Batman University during the research process. Research sample is constituted from teachers working in public schools affiliated with Batman city center for at least one year as of October 2018. The total number of participants whose data is received within the scope is 494(100%) including 282 men (57,1%) and 212 women (42,9%). 38,9% of the teachers don't do excercise. 23,7% of them do excercise 60 minutes, 9,3% 90 minutes, 12,1% 120 minutes and 16,0% do excercise 150 minutes or more. While 91,5% of the teachers have smart mobile phones, 8,5% of them do not own smart mobile phones. 33,4% of the owners of smart mobile phones use Samsung, 35,2% of them use İphone, 14,4% of them use Huawei, 10,4% of them use Xiaomi and 6,6% use other brand smart mobile phones. While 68,8% the teachers have a pedometer program. It is determined that 35,8% of the teachers have Daily average number of steps below 5000 and 9,8% of them exceed the recommended 10.000 steps. It is confirmed that the avarage numbers of daily steps of male teachers is higher than female teachers per years. (respectively 6728±2408 and 5793±2435). The closest value to the average number of daily steps per year (6306±2459) was recorded in May (6857±2834). The frequency of hospital admission decreases as the frequency of hospital admission decreases as the frequency of following the pedometer program increases. As the number of steps increases, the frequency of admission to the hospital decreases. In case of it is difficuit to obtain the average number of daily steps fort he whose year, it can be usef the average number of daily steps in May which is determined as the month with the highest proportion of the whose year. Physical activity level and change can be determined with the determination and long term follow-up of the avarage number of daily steps of individuais and groups.