Hemşirelerin çatışma çözme stratejileri ve etik liderlik algıları ile iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between nurses' conflict resolution strategies and ethical leadership perceptions with job satisfaction
- Tez No: 802947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin çatışma çözme stratejileri ve etik liderlik algıları ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Tanımlayıcı ilişki arayıcı türdeki bu çalışma, Ağustos-Eylül 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinde çalışan 316 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Tanımlayıcı Bilgiler Soru Formu”,“Rahim Örgütsel Çatışma Envanteri (ROCI-II)”,“Etik Liderlik Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA, ileri analiz testi Tukey, Pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onamı, kurum izni, ölçek kullanım izinleri ve hemşirelerden sözel izin alınmıştır. Bu çalışmada hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları etik liderliğin orta düzeyin altında, iş doyumlarının orta düzeyde olduğu, hemşirelerin çatışma çözümünde en çok kullandıkları stratejinin uzlaşım, en az kullandıkları stratejinin ise hükmetme olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between nurses' conflict resolution strategies and ethical leadership perceptions and job satisfaction. This descriptive study was conducted with 316 nurses working in a university hospital between August and September 2022. Data were collected with the“Descriptive Information Questionnaire”,“The Womb Organizational Conflict Inventory (ROCI-II)”, the“Ethical Leadership Scale”and the“Minnesota Job Satisfaction Scale”. Number, percentage, mean, independent group t-test, ANOVA, advanced analysis test Tukey, Pearson correlation analysis, and structural equation model were used in the analysis of the data. Ethics committee approval, institutional permission, scale usage permissions, and verbal permission from nurses were obtained for the research. In this study, it was found that the ethical leadership perceived by the nurses in their managers was below the medium level, their job satisfaction was at a moderate level, the most used strategy by nurses in conflict resolution was a compromise, and the least used strategy was domination.