Kamuda çalışan öğretmenlerin problem çözme düzeyleri ile açık alan rekreasyonuna katılımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the problem-solving levels of public school teachers and their outdoor recreation preferences
  1. Tez No: 757972
  2. Yazar: MEHMET CAN ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada; kamuda görevli öğretmenlerin problem çözme beceri düzeyleri ile açık alan rekreasyonuna katılımları arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklem ise 133'ü kadın 106'sı erkek olmak üzere toplam 239 öğretmenden oluşturmaktadır. Araştırmada mevcut bir durum olduğu gibi betimleneceğinden ve katılımcılar kendi şartlarında değerlendirileceğinden dolayı bu araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Mehlhaf (2019) tarafından geliştirilen açık hava rekreasyonuna katılım anketi ve Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması ise N. Şahin, N. Hisli-Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılan problem çözme ölçeği uygulanmıştır. Tüm veriler bilgisayar ortamında SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan t-testi sonucuna göre kamuda çalışan öğretmenlerin cinsiyetleri ile problem çözme beceri düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>.05). Yapılan Pearson korelasyon analizi sonucuna göre; kamuda çalışan öğretmenlerin yaş ve mesleki tecrübeleri ile problem çözme beceri düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>.05). Yapılan Anova analizine göre kamuda çalışan öğretmenlerin açık alan faaliyetlerine birlikte katılım sağladıkları kişi tercihleri ve çalıştıkları kurumda yapılan açık hava rekreasyon faaliyetlerine katılıp katılmama durumları ile problem çözme becerisi algı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the relationship between the problem-solving skills of public teachers and their participation in outdoor recreation. The universe of the research consists of teachers working in primary, secondary and high schools affiliated to Erzurum Provincial Directorate of National Education in the spring term of the 2021-2022 academic year. The sample consists of 239 teachers, 133 of whom are female and 106 are male. This research is a descriptive study in the relational screening model, since the current situation will be described as it is and the participants will be evaluated on their own terms. A personal information form prepared by the researcher, the participation in outdoor recreation questionnaire developed by Mehlhaf (2019) and the problem-solving scale developed by Heppner and Petersen (1982) and adapted into Turkish by N. Sahin, N. Hisli-Sahin and Heppner (1993) were applied to the participants. All data were analyzed in computer environment with the help of SPSS program. According to the t-test results, it was determined that there was no significant relationship between the gender of teachers working in the public sector and their problem-solving levels (p>.05). According to the results of the Pearson correlation analysis; It has been determined that there is no significant relationship between the age and professional experience of teachers working in the public sector and their problem-solving levels (p>.05). According to the Anova analysis, it has been determined that there is no significant relationship between the problem-solving levels of the teachers working in the public sector, and whether they participate in outdoor recreation activities in the institution they work or not (p>.05).