Investigation of physical activity levels of pregnant women in the last trimester depending on age
Son trimester'daki gebelerin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşa bağlı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 802953
  2. Yazar: ISRAA SALIH MERZAH AL GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YAZICI GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalıĢmada Babylon City'de gebelerin fiziksel aktivite düzeylerinin yaĢa göre belirlenmesi amaçlanmıĢtır. ÇalıĢma 05.12.2021 – 01.06.2022 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı kesitsel bir araĢtırmadır. Babylon City'deki hastanelere baĢvuran 250 gebeyi kapsamaktadır. ÇalıĢmaya dahil edilen gebeler 20-29 ve 30-39 yaĢ grubundaki genç ve orta yaĢlı gebeler olarak iki gruba ayrıldı. Gebeliğin üçüncü trimesterinde bulunan gebelerin fiziksel aktivite düzeyleri araĢtırıldı ve gebelerin yaĢlarına göre fiziksel aktivite düzeyleri karĢılaĢtırıldı. Her grup sağlıklı gebelik süreci geçiren/risksiz 125 gebeden oluĢtu. Gebelerin fiziksel aktivite düzeyi“Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi”ile ölçüldü. Sosyodemograg-fik bilgileri gebelere srularak kaydedildi. Gebelerin yaĢlarına göre egzersiz yoğunluğu ve egzersiz tipleri karĢılaĢtırıldı. AraĢtırmaya katılan 20-29 yaĢ (genç) grubundaki bireylerin yaĢ ortalaması 25,83 ve 30- 39 yaĢ (orta yaĢ) grubundaki bireylerin yaĢ ortalaması ise 33,72 olarak bulundu. Gebelik öncesi 20-29 yaĢ grubundaki bireyler için ortalama vücut kitle indeksi (VKĠ) 25,65 30- 39 yaĢ grubundaki bireyler için ortalama 25,09'dur. Gebelik sonrası VKĠ 20-29 yaĢ grubu için 30,92 ve 30-39 yaĢ grubundaki bireyler için 30,96 idi. Gebe grupların total, sedanter, hafif ve orta düzey aktivite yoğunlukları arasında fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 250 pregnant women who were admitted to their hospitals in Babylon City between 05.12.2021 and 01.06.2022, who were in the third trimester of pregnancy and who had a healthy/risk-free pregnancy. The pregnants who participated in the study were divided into 2 groups with an equal number according to their age groups (20-29 and 30-39 years). Sociodemographic characteristics of pregnants were recorded and their physical activity levels were evaluated with the Pregnancy Physical Activity Questionnaire. According to the ages of the pregnants, exercise intensity and exercise types were compared. The average age of the individuals in the 20-29 age group who participated in the study was 25.83 and the average age of the individuals in the 30-39 age group was 33.72. There was no difference between the total, sedentary, light and moderate activity intensities of the pregnant groups (p>0.05).