Akıllı fabrikalara yönelik gerçek zamanlı konumlama sistemi destekli IoT ağ geçidinin donanım tasarımı
Hardware design of real time positioning system supported IoT gateway for smart factories
  1. Tez No: 802952
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akıllı fabrikalar, otomasyon ve verimlilik açısından büyük bir potansiyele sahiptirler. Ancak bu fabrikaların başarısı üretim süreçlerinin izlenmesi, yönetilmesi ve optimize edilmesi için doğru bilgilere dayanır. Bu nedenle, gerçek zamanlı konumlama sistemleri (RTLS), akıllı fabrikaların ihtiyaç duyduğu doğru verileri toplamak ve analiz etmek için önemli bir rol oynarlar. Konumlama sistemleri, fabrikadaki çalışan, ekipman, araçlar ve malzemeler gibi varlıkların konumlarını ve hareketlerini takip edebilirler. Bu veriler, üretim süreçlerinin analiz edilmesi, işgücü verimliliğinin artırılması, iş sağlığının artırılması ve üretim hatalarının azaltılması için kullanılabilir. Konumlama sistemleri, bu bilgileri sağlamak için önemli bir araçtır ve akıllı fabrikaların verimliliğini artırmak için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu makale, akıllı fabrikalar için gerçek zamanlı konumlama sistemi destekli nesnelerin interneti (IOT) ağ geçidinin donanım tasarımını ele almaktadır. Bu cihaz, sensörlerden gelen verileri toplar ve analiz eder, ardından bu verileri bulut tabanlı hizmetlerle paylaşır. Böylece, fabrika yöneticileri ve çalışanları, üretim süreçlerini daha iyi anlayabilir ve geliştirebilirler. Bu tez çalışmasında önerilen donanım tasarımının muadillerine göre fiziksel boyut ve maliyet açılarından avantaj sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart factories have great potential in terms of automation and efficiency. However the success of these factories depends on having the right information to monitor, manage and optimize production processes. Therefore, real-time positioning systems (RTLS) play an important role in collecting and analyzing the accurate data needed in smart factories. Positioning systems can track the positions and movements of assets such as workers, equipment, tools, and materials in the factory. These data can be used to analyze production processes, increase labor productivity, improve workplace health and reduce production errors. Positioning systems are an important tool for providing this information and an indispensable element for increasing the efficiency of smart factories. This thesis focuses on the hardware design of real-time positioning system powered internet of things (IOT) gateway for smart factories. This device collects and analyzes data from sensors, then shares this data with cloud-based services. Thus, factory managers and employees can better understand and improve their production processes. In this thesis, we aim that the proposed hardware design will provide advantages in terms of physical size and cost compared to its equivalents.