Distributed nonlinear model predictive formation control of quadrotor type UAVs in cluttered and dynamic environments
Yoğun ve dinamik engelli ortamda dönerkanat İHA'ların dağıtık doğrusal olmayan model öngörülü formasyon kontrolü
- Tez No: 802964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MERT ANKARALI, DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsansız hava araçları (İHA) gözetleme, denetleme ve teslimat dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda yaygın bir kullanıma sahiptir. İHA'ların önemli bir operasyonel kabiliyeti olan formasyon uçuşu, bir grup İHA'nın belirli bir görevi yerine getirirken istenen bir geometrik konfigürasyonu koruduğu düzende uçma yeteneğidir. Bu tezde, bir grup İHA için formasyon kontrolü problemini çözmek için model öngörülü kontrol (MPC) kullanılmıştır. Öncelikle, İHA'lar için formasyon kontrolüne ilişkin literatürü farklı kontrol yaklaşımlarının avantajlarını ve sınırlamalarını vurgulayarak sunulmuştur. Daha sonra, İHA'ların dinamiklerini ve kısıtlamalarını dikkate alarak çoklu İHA sistemlerinin formasyon kontrolü için MPC formülasyonunu açıklanmıştır. Ayrıca tahmin ufkunun seçimi ve kontrol girişi kısıtlamaları da dahil olmak üzere model öngörülü kontrolcünün tasarımındaki zorlukları ve ikilemleri tartışılmıştır. MPC formasyon kontrolünü çizge üretme algoritmalarıyla birleştirip, İHA'ların formasyona rastgele noktalardan başlayarak ulaşmasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım sunulmuştur. Bu yöntem, farklı ortamlara ve problemlere karşı daha fazla esneklik ve uyum sağlamıştır. Son olarak, önerilen formasyon kontrol yöntemini gerçek dünyadaki bir uygulamaya uygulayarak mümkünlüğünü ve kullanışlılığını gösterilmiştir. Önerilen yaklaşımın potansiyel uzantıları ve uygulamalarının yanı sıra bu alanda gelecekteki araştırma yönlerini tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) have gained widespread use in various applications, including surveillance, inspection, and delivery. One important aspect in the operation of UAVs is the ability to fly in formation, where a group of UAVs maintains a desired geometric configuration while performing a given task. In this thesis, we use model predictive control (MPC) to address the problem of formation control for a group of UAVs. We first review the literature on formation control for UAVs, highlighting the advantages and limitations of different control approaches. We then describe the MPC formulation for formation control of multi-UAV systems, taking into account the dynamics and constraints of the UAVs. We also discuss the challenges and trade-offs in the design of the MPC controller, including the choice of the prediction horizon and the control input constraints. We present a novel approach that combines MPC formation control with graph generation algorithms to allow for the formation of UAVs to start from arbitrary points providing greater flexibility and adaptability to different scenarios. Finally, we demonstrate the proposed formation control method on a swarm of mini UAV both in simulation and on physical platforms.