Tip 2 diyabetiklerde, vitamin D reseptörgeni fokı (rs10735810) polimorfizminin, serum 25 OH D vitamin düzeyleri ve 24 saatlik kan basıncı izlemi parametreleriyle ilişkisi
The relationship of vitamin D receptor gene foki(rs10735810) polymorphism with serum 25 OH vitamin d levels and 24 hour blood pressure monitoring parameters in type 2 diabetics
- Tez No: 802963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyabetes mellitus, önemli morbidite/mortalite oranına sahip küresel bir halk sağlığı sorunudur. Diyabetik hastaların %50-80'inden fazlasında hipertansiyonun eşlik ettiği; sıklıkla kan basıncında sirkadiyen değişiklikler görüldüğü bilinmektedir. Vitamin D'nin, renin anjiotensin aldosteron sistemi, oksidatif stres ve endotel üzerindeki etkileri aracılığıyla kan basıncını düşürdüğü; D vitamini seviyesinin, normotansif ve hipertansif deneklerde kan basıncı ile negatif ilişkili olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Vitamin D reseptör geni FokI polimorfizminin farklı bir protein üretimi ile sonuçlandığı; bunun da D vitamininin düzeyini, işlevini ve plazmada renin düzeyini değiştirerek kan basıncını etkilediği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, FokI polimorfizmi ile D vitamini düzeyi ve ambulatuar kan basıncı ölçüm parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemekti. Bu nedenle, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Genel Dahiliye poliklinikleri ve servisinde, Ekim 2021- Kasım 2022 tarihleri arasında normotansif tip 2 diyabet tanıları ile takipli hasta grubumuzda, Vitamin D reseptör genindeki FokI polimorfizmi ile serum 25(OH)D3 düzeyleri ve 24 saatlik kan basıncı izlemi parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, FokI polimorfizmi ile serum D vitamini düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptamadık. CT genotip grubunda 24 saat ortalama arter basıncı, gündüz ortalama arter basıncı ve gündüz ortalama sistolik kan basıncı, TT grubuna göre daha yüksek bulundu. Polimorfizm genotipleri ve D vitamini düzeyleri ile dipper/non- dipper olma durumu arasında bir ilişki bulmadık. Literatüre bakıldığında, farklı hasta grupları ile yapılmış çalışmalarla farklı sonuçlar elde edildiğini gözlemledik ancak normotansif diyabetik hasta grubunda yapılan bir çalışmaya rastlamadık. Yapılan çalışmalarda, tasarım ve etnisite açısından heterojenite varlığı sonuçlardaki farklılıkların nedeni olabilir. Bu nedenle, FokI polimorfizmi ile D vitamini düzeyi ve kan basıncı arasındaki ilişkiyi araştıran daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a global public health problem with significant morbidity/mortality ratio. It is known that circadian changes in blood pressure are frequently seen and hypertension accompanies more than 50-80% of diabetic patients. Vitamin D lowers blood pressure through its effects on the renin angiotensin aldosterone system, oxidative stress, and endothelium. Various studies have shown that vitamin D levels are negatively correlated with blood pressure in normotensive and hypertensive subjects. That the vitamin D receptor gene FokI polymorphism results in the production of a different protein; this is thought to affect blood pressure by changing the level and function of vitamin D and the level of renin in the plasma. The aim of our study was to examine the relationship of FokI polymorphism with vitamin D level and ambulatory blood pressure measurement parameters. Therefore, in our study, FokI polymorphism genotypes, serum 25(OH)D3 levels, and 24-hour blood pressure monitoring parameters were evaluated in our patient group with normotensive T2DM, who were followed up in our Department of IM clinics between October'21 and November'22. As a result of the statistical analysis, we did not find a significant relationship between the FokI polymorphism in the vitamin D receptor gene and serum vitamin D levels. In the CT genotype group, 24-hour arterial pressure, daytime arterial pressure and daytime systolic blood pressure were found to be higher than in the TT group. We did not find a relationship of polymorphism genotypes with vitamin D levels and dipper/non-dipper status. When we look at the literature, we observed that different results were obtained in studies conducted with different patient groups, but we couldn't find a study conducted in the normotensive diabetic patient group. The existence of heterogeneity in terms of design and ethnicity in the studies may be the reason for the differences in the results. Therefore, we believe that there is a need for more comprehensive studies investigating the relationship between FokI polymorphism, vitamin D level and blood pressure.