N-asetilsistein'in siyatik sinir iyileşmesi üzerine etkisi: sıçan siyatik sinirlerinde yapılan histopatolojik, fonksiyonel ve biyokimyasal bir çalışma
- Tez No: 802979
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Siyatik sinir yaralanmaları travmalar, iyatrojenik yaralanmalar (sıklıkla ortopedik cerrahi) ve dejeneratif süreçlere bağlı olarak sık karşılaşılan morbidite nedenleridir. Sinir iyileşmesi üzerine antioksidan, antiinflamatuvar ve sitoprotektif etkinliğe sahip moleküllerin katkıları bilinmektedir. Hipotezimizde, bu özellikleri içinde barındıran ve uzun yıllardır pek çok tıbbi alanda güvenle kullanılan gizemli bir molekül olan N-asetilsisteinin (NAC), siyatik sinir iyileşme sürecine katkı sağlayabileceğini düşündük. Bu nedenle, bir hayvan deneyi çalışmasında; sıçanlarda siyatik sinir ezici (aksonotmezis) yaralanma modeli oluşturarak NAC'ın iyileşmeye etkisini değerlendirmek istedik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 16-18 haftalık, 350-500 gr ağırlığında, 16 adet“Wistar Hannover”soyu erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar; tedavi (Grup-T) ve kontrol (Grup-K) şeklinde iki gruba bölündü. Tüm sıçanların sol siyatik sinirlerine, cerrahi uygulanarak bir klemp aracılığıyla aksonotmezis tipte standart yaralama uygulandı. Tedavi grubuna günlük 300 mg/kg 1x1 intraperitoneal NAC, kontrol grubunaysa serum fizyolojik verildi. 30. günün sonunda tüm hayvanlara yürüme analizi yapıldıktan sonra ötenazi uygulandı. Kan örneklerine biyokimyasal, sol siyatik sinirler ve sol triceps surae kaslarınaysa histopatolojik incelemeler yapıldı. Histopatolojik değerlendirmede Hematoksilen-Eozin ve Masson-Trikrom boyanan preperatlarda perinerium kalınlığı (fibrozis), aksonal dejenerasyon, aksonolizis, ödem, inflamasyon, kas atrofisi ve kas dejenerasyonuna bakıldı. Fonksiyonel değerlendirme için yapılan yürüme analizinde Siyatik Fonksiyonel İndekse (SFI) bakıldı. Biyokimyasal analizde ise toplam tiyol, doğal tiyol ve disülfit miktarları ölçülerek tiyol-dilsülfüt hemostazı (TDH) değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmeler Mann Whitney-U ve Spearman's rho korelasyon analizi testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sciatic nerve injuries are common causes of morbidity due to traumas, iatrogenic injuries (often orthopedic surgery) and degenerative processes. The contribution of molecules with antioxidant, anti-inflammatory and cytoprotective activities on nerve healing is known. In our hypothesis, we thought that N-acetylcysteine (NAC), a mysterious molecule that contains these properties and has been used safely in many medical fields for many years, may contribute to the sciatic nerve healing process. Therefore, in an animal experiment study; We wanted to evaluate the effect of NAC on healing by creating a sciatic nerve crushing (axonotmesis) injury model in rats. Materials and Methods: In our study, 16“Wistar Hannover”male rats, 16-18 weeks old, weighing 350-500 g, were used. Rats; they were divided into two groups as treatment (Group-T) and control (Group-K). The left sciatic nerve of all rats was surgically inflicted with a standard axonotmesis type injury through a clamp. Daily 300 mg/kg 1x1 intraperitoneal NAC was given to the treatment group, and physiological saline was given to the control group. At the end of the 30th day, all animals were euthanized after gait analysis. Biochemical examinations were performed on blood samples and histopathological examinations were performed on the left sciatic nerves and left triceps surae muscles. In the histopathological evaluation, perineal thickness (fibrosis), axonal degeneration, axonolysis, edema, inflammation, muscle atrophy and muscle degeneration were examined in Hematoxylin-Eosin and Masson-Trichrome stained preparations. Sciatic Functional Index (SFI) was evaluated in the gait analysis for functional evaluation. In the biochemical analysis, thiol-dilsulfite hemostasis (TDH) was evaluated by measuring the total thiol, natural thiol and disulfide amounts. Statistical evaluations were made with Mann Whitney-U and Spearman's rho correlation analysis tests.