Yapı kabuklarının prefabrikasyonla üretiminde modüler koordinasyon aracı olarak parametrik tasarım
Parametric design as a modular coordination tool for prefabrication of building shells
- Tez No: 802991
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Geleneksel üretim yöntemlerinin ve uygulama süreçlerinin zorluğu tasarımcıyı yeni arayışlara yöneltmiştir. Tasarımcının hayal gücünün sınırsızlığına rağmen üretim ve uyulama yöntemlerinin sınırlı oluşu, istenilen özgürlükte yapılar yapılmasına olanak sağlamamaktadır. Bilgisayar teknolojilerinin 20. Yüzyıl'ın sonlarına doğru hızla gelişmesi sonucunda bilgisayarlar da tasarım sürecine dahil olmuştur. Parametrik tasarım, algoritmalara dayalı bir tasarım yöntemidir. Algoritmalar arasındaki ilişkileri belirleyerek bir tasarım geliştirilir. Geleneksel tasarım yöntemlerinde tasarımcı tek bir sonuç oluşturabilirken, parametrik tasarım yöntemlerinde ise parametrelere dayalı birden fazla sonuç oluşturulmaktadır. Parametrik tasarım ile kompleks yapılar oluşturulabilir ancak sadece yapı modellemek için değil, mühendislik hesaplamaları yapmak için, çevresel analizleri yapmak için, görsel temsilleri oluşturmak için ve maliyet hesabı yapmak için kullanılır. Günümüz şartlarında, yapı üretimlerinde zaman ve maliyet en önemli iki faktör olmuştur. Gelişen teknolojiyle birlikte parametrik tasarım yöntemleri ile hem prefabrik hem de ekonomik yapılar üretilebilmektedir. Geçmişten beri süsleme sanatı olarak yapılarda da kullanılan karolama yöntemleri günümüzde de yapı kabuklarını süsleme amaçlı modüler olarak üretilerek hem estetik hem de az maliyetli yapılar üretilmesine olanak sağlamıştır. Araştırmada, karolama yöntemleriyle parametrik tasarım araçları kullanılarak modüler olarak üretilen yapı kabukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The difficulty of traditonal production methods and application processes had led the designer to new searches. Despite the unlimited imagination of designer, the limited production and application methods do not allow the construction of buildings with desired freedom. As a result of the rapid development of computer technologies towards the end of the 20th century, computers have also been included in the design process. Parametric design is a design method based on algorithms. A design is developed by identifying the relationships between algorithms. While the designer can create a single result in traditional design methods, more than one result is created based on parameters in parametric design methods. Complex structures can be created with parametric design, but it is used not only for building modeling, but also for engineering calculations, environmental analysis, creating visual representations, and calculating costs. In today's conditions, time and cost have been the two most important factors in building production. With the developing technology, both prefabricated and economical structures can be produced with parametric design methods. Tiling methods, which have been used in buildings as an ornamental art since the past, have been produced as modular to decorate building shells today, allowing both aesthetic and low-cost structures to be produced. In the research, building shells produced modularly using parametric design tools with tiling methods were examined.