An explanatory study on functional pronunciation instruction in EFL classroom settings
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretidiği sınıf ortamlarında işlevsel telaffuz eğitimine yönelik bir açıklayıcı sıralı desen çalışması
- Tez No: 802992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye bağlamında Ağrı ilindeki ilkokul, ortaokul ve lise İngilizce öğretmenlerinin telaffuz eğitimine yönelik tutumlarını ve kullandıkları teknik ve uygulamaları incelemeyi ve bu tutum ve tekniklerin arkasındaki nedenleri açıklamayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmada, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı sıralı açıklayıcı araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için anketler kullanılmış, nitel veriler ise öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar Ağrı ilindeki İngilizce öğretmenleridir. İlkokul, ortaokul ve liselerde çalışan 60 İngilizce öğretmenine bir anket uygulanmış ve veriler IBMSPSS 23 aracılığıyla analiz edilmiştir. Veri dağılımının normalliğini tespit etmek için Kolmogrov-Smirnov testi uygulanmıştır. Ayrıca gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için one way Anova testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise, yarı yapılandırılmış görüşme için 12 katılımcı belirlenmiş ve elde edilen verilerin derinlemesine analizi için“betimsel içerik analiz”adımları izlenmiştir. Bulgular: Sonuçlar, öğretmenlerin çalıştıkları sınıf düzeylerine bakılmaksızın telaffuz eğitimine yönelik nispeten olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermiştir. Öğretmenler geleneksel tekniklerden çoğunlukla tekrar ve düzeltmeyi, özgün tekniklerden ise oyun ve ikili çalışmayı tercih etmişlerdir. Sonuçlar: Anket ve görüşmelerden elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin telaffuz öğretimine yönelik tutumlarının çoğunlukla olumlu olduğu söylenebilir. Ayrıca öğretmenler, öğrencilerinin düzeyine ve ihtiyaçlarına göre hem teknolojik hem de geleneksel uygulama ve teknikleri tercih etmişlerdir. Bulguların, İngilizce' nin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda telaffuz eğitimindeki düzeltmelere ve iyileştirmelere katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the teachers' attitudes and their applied techniques and practices in pronunciation instruction, in addition to explaining the reasons behind these attitudes and techniques of primary, secondary, and high school ELT teachers in Ağrı province in the Turkish EFL context. Method: This study was based on a sequential explanatory research design, in which quantitative and qualitative methods were used together. Questionnaires were used to collect quantitative data and qualitative data were collected via semi-structured interviews conducted with teachers. The participants were ELT teachers in Ağrı province. A scale was applied to 60 ELT teachers of primary, secondary and high schools and data from questionnaires were analyzed via IBMSPSS 23. Kolmogrov-Smirnov test was conducted to detect the normality of data distribution. Furthermore, one-way Anova test was used to determine the differences between groups. In the qualitative part of the study, 12 participants were selected for semi-structured interviews and“description, analysis, interpretation”steps were followed to deeply analyze them. Findings: The results showed that teachers had relatively positive attitudes towards teaching pronunciation regardless of their learners' grade level. They mostly preferred repetition and correction among traditional techniques, in addition to games and pair works among authentic techniques. Conclusions: In accordance with the findings obtained from questionnaires and interviews, it can be said that teachers mostly had positive attitudes towards pronunciation instruction. Moreover, teachers preferred both technological and traditional practices and techniques according to their learners' level and needs. It is believed that the findings will contribute to the adjustments and improvements in pronunciation instruction in EFL context.