A sequential mixed-method study on pre-service and in-service English teachers' beliefs and practices in speaking instruction
Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin konuşma eğitimine yönelik inanç ve uygulamaları üzerine bir sıralı karma desen araştırması
- Tez No: 802996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma Türkiye'deki hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin konuşma becerisine yönelik tutum ve çalışmalarını araştırmayı ve karşılaştırmayı hedeflemiştir. Yöntem: Bu çalışmada önce nicel sonra nitel verilerin toplandığı açıklayıcı sıralı araştırma desenini kullanmıştır. Nicel very toplamak için anket, nitel veri toplamak için ise yarıyapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Katılımcılar, Erzurum ve Ağrı illerinden 32 hizmetiçi ve 31 hizmetöncesi İngilizce öğretmenleriydi. Tüm katılımcılara ölçekuygulandı ve her iki gruptan da 6 katılımcıyla görüşmeler yapıldı. SPSS23 yardımıyla yapılan betimsel veri analizi katılımcıların skorlarını, bağımsız örneklem t-testi ise gruplar arasındaki farkları ortayaçıkardı. Görüşmeler için ise“açıklama, analiz, ve yorumlama”adımları takip edilerek analiz yapıldı. Bulgular:Sonuçlar her iki grubun da konuşma eğitimine yönelik tutumlarının olumlu olduğunu ve konuşma becerisinin dil eğitimindeki öneminin farkında olduklarını gösterdi. İki gruparasında yalnız İngilizce kullanılarak eğitim verilmesine ve ana dile benzer konuşma becerisini hedeflenmesine yönelik tutumlar bakımından belirgin bir fark ortaya çıktı. Hizmet içi öğretmenlerin konuşma eğitiminde hizmet öncesi öğretmenlere kıyasla daha fazla problemleri olduğu ortaya çıktı. Alıştırmalar bakımından, iki grubun da geleneksel ve teknolojik teknikleri konuşma eğitimi için kullandığı görüldü. Sonuçlar: Nicel ve nitel verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular hem hizmet içi hem hizmet öncesi öğretmenlerin konuşma eğitimine yönelik inançları doğrultusunda konuşma eğitimine her iki grubun da önem verdiği fakat uygulamalarda tercih edilen teknikler, yöntemler ve anlayışlarda farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to find out and compare in-service and pre-service EFL teachers' attitudes and practices in speaking instruction in Turkish context. Method: This study was based on a sequential descriptive research design, in which quantitative data were collected firstly and then and qualitative data were collected. Questionnaire was used to collect quantitative data and semi-structured interview was used to gather qualitative data from both in-service and pre-service teachers. The participants were 32 in-service and 31 pre-service EFL teachers in Ağrı and Erzurum provinces. A scale was applied to all the participants and interviews were conducted with six participants from each group. The data was analyzed via SPSS v.23 by conducting descriptive data analysis to reveal the participants scores in scales and by conducting independent samples t-test the differences between in-service and pre-service teachers were revealed. For the interviews,“description, analysis, and interpretation”steps were followed for data analysis. Findings: The results showed that both groups had positive attitudes towards speaking instruction and they were aware of the importance of speaking skill in language teaching. There was a significant difference between two groups in terms of their attitudes towards using English-only instruction and aiming native-like speaking skill. In-service teachers had more problems in speaking instruction than pre-service teachers did. On the basis of practices, both groups preferred traditional and technological techniques for speaking instruction. Conclusions: After analyzing the quantitative and qualitative data, it was revealed that both in-service and pre-service EFL teachers had positive attitudes towards speaking and they were aware of its importance. However, chosen practices and techniques for speaking instruction differed between two groups.