Tactical urbanism and participatory approach: Istanbul case
Taktiksel şehircilik ve katılımcı yaklaşım: İstanbul örneği
  1. Tez No: 803002
  2. Yazar: BEGÜM ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çevresel, sosyoekonomik ve siyasi belirsizliklerin yanı sıra insan nüfusundaki aşırı artıştan kaynaklanan zorluklar nedeniyle dünya sıkıntılı bir dönemden geçmektedir. Bu zorluklar özellikle kentleri etkilemiş ve hızlı değişimlere yol açmıştır. Çeşitli enformel şehircilik biçimlerini tetiklemiş ve şehirlerdeki kaynak yetersizliğini daha da vurgulayarak bu zorluklara yanıt vermeyi amaçlayan modern kentsel dönüşümlere yol açmıştır. Ancak, geleneksel planlama teorisi bu hızlı değişimlere yanıt vermekte yetersiz kalmış ve bu nedenle son yıllarda disiplinler arası bilimlerden çok sayıda kavram kullanmaya ve entegre etmeye başlamıştır. Bu zorluklara karşı verilen cevap mekanizmalarından biri olarak, planlama sürecinin kullanımını ve organizasyonunu iyileştirmek için kamusal alanlara düşük maliyetli, aşağıdan yukarıya müdahaleler olan taktiksel şehircilik yaklaşımı tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tez, taktiksel şehircilik yaklaşımını değişen kentsel ihtiyaçların karşılanması açısından incelemeyi, taktik şehirciliğin planlama ve kentsel tasarımdaki katılımcı yaklaşımlarla ilişkisini kurmayı, taktik şehircilik uygulamalarını katılımcı özellikleri açısından irdelemeyi ve taktik şehircilik projelerinin performansını katılım türlerine göre tartışmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu yaklaşımın sahadaki pratik yansımalarını anlamak için beş proje detaylı olarak incelenmiş ve sekiz kişiyle görüşülmüştür. Derinlemesine görüşmeler İstanbul'da kentsel tasarım konusunda deneyimli uzmanlar ve gönüllüler ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, taktiksel şehircilikte kullanılan vakaların çeşitli katılım yöntemlerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar göstermektedir ki, kentsel alan için en iyi çözümler, bunların hızlı bir şekilde incelenmesi ve alanın gelecekteki kullanımının sağlanması, taktiksel şehircilik yöntemleri yerel düzeyde başlayan bir araç sunmaktadır. Taktiksel şehircilik yaklaşımı katılımcı yaklaşımı bir alt kavram olarak ele alırken, bu tez katılımcı yaklaşımın da taktik şehircilik yaklaşımının yanında bir ana kavram olarak ele alınmasını ve Türkiye'de bu perspektifle daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The world has been experiencing a troublesome period owing to environmental, socioeconomic, and political uncertainties and challenges arising from the excessive increase in human population. These challenges have primarily influenced cities and resulted in rapid changes. They triggered various forms of informal urbanism and further stressed the lack of resources in the cities and led to modern urban transformations aiming to respond to these challenges. However, the conventional planning theory fell short in responding to these rapid changes and, thus, began to draw and integrate multiple concepts from the interdisciplinary sciences over the past decades. As one of the responding mechanisms, the tactical urbanism approach, which is low-cost, bottom-up interferences in public spaces to improve usage and organisation of the planning process, began to be favoured. This thesis aims to examine the tactical urbanism approach to meet the changing urban needs, establish the relationship between tactical urbanism and participatory approaches in planning and urban design, explore the tactical urbanism practices concerning participatory characteristics, and discuss the performance of tactical urbanism projects by type of participation. To this end, five projects were analysed in detail to understand the practical reflections of this approach in the field, and eight people were interviewed. In-depth interviews were conducted in İstanbul with experts and volunteers experienced in urban design. The findings demonstrate that the cases used in tactical urbanism have various participation methods. In addition, the result shows that the best solutions for urban space, examining them rapidly and ensuring the area's future usage, tactical urbanism methods offer a tool that starts at the local level. While the tactical urbanism approach considers the participatory approach as a sub-concept, this thesis suggests that the participatory approach should also be regarded as a central concept alongside the tactical urbanism approach. Further explorations should be carried out in Turkey with this perspective.