Participatory urban interventions in three major turkish cities: TAK, Onaranlar Kulübü, Urban Tank and Ankaraaks
Türkiye'nin üç büyük şehrinde katılımcı kentsel müdahaleler: TAK, Onaranlar Kulübü, Urban Tank ve Ankaraaks
- Tez No: 831002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFET DERİN İNAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Mimarlık ve planlamada katılımcı mimarlığın kavramsal zemini, başlıca 1960-70'lerin Avrupa'sındaki avangart akımın radikal mimarları tarafından geliştirilmişken, uygulamaları ise çoğunlukla akımlar üzerinden, baskın olarak Amerika'da 2000'lerde ortaya çıkmıştır. Constant Nieuwenhuys, Aldo van Eyck, Alison ve Peter Smithson kullanıcı katılımına sosyal bir anlayışla yaklaşırken, Yona Friedman kullanıcının tasarım, inşa ve yönetim safhalarındaki katılımına olan vurgusuyla bu alandaki çalışmaların öncüsü olmuştur. Bunun yanı sıra, 2000'lerin başında ABD'de katılımcı akımlar çoğunlukla 'Yeni Şehircilik', 'Taktiksel Kentleşme', 'Kendin-yap Kentleşme' ve 1970'lerin Birleşmiş Krallığı'nda 'Toplum Mimarlığı' akımları üzerinden pratiğe geçirilmiştir. Bu tezde, öncü vizyonerlerin yaklaşımlarının ve anahtar akımların katılımcı uygulamalarının günümüz Türkiye'sindeki karşılığı araştırılmıştır. Tasarım, inşa ve yönetim safhalarındaki katılımcı uygulamalar, TAK, Onaranlar Kulübü, Urban Tank ve AnkaraAks örnek incelemeleri ile Türkiye'nin üç büyük şehri İstanbul, İzmir ve Ankara'daki kentsel müdahaleler üzerinden analiz edilmiştir. Bu çalışma, örneklerin katılımcı yaklaşımları kısıtlı olarak uyarladıklarını ve her örneğin kentin bağlamına müdahale edebilmek için farklı iş birlikçi modelleri geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Örneklerin ortak kaygısının kentli ve kent arasında sağlıklı bir ilişki kurmak olduğu, bunun da katılımcı uygulamaları destekleyici yaklaşımların geliştirilmesine yol açtığı tespit edilmiştir. Bu destekleyici yaklaşımların günümüz Türkiye'sindeki katılımcı uygulamaların gelişme ve yaygınlaşmasına katkı sağladığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conceptual formation of the public participation in architecture and planning have mainly been developed by the radical architects of the avant-garde movement during the 1960-70s Europe, whereas the practices were commonly exercised through the movements predominantly established in America in the 2000s. Constant Nieuwenhuys, Aldo van Eyck, Alison and Peter Smithson approached participation through a social understanding and was pioneered by Yona Friedman's emphasis on users' participation on design, construction, and management phases. On the other hand, the participatory movements were mainly practiced through 'New Urbanism', 'Tactical Urbanism', and 'DIY urbanism', in the early 2000s US, and 'Community Architecture Movement' in the 1970s UK. In this thesis, the equivalents of pioneering visionaries' approaches and participatory practices of the key movements were explored for contemporary Turkey. The participatory practices in design, construction, and management phases were analysed through the urban interventions in three major Turkish cities, İstanbul, İzmir, and Ankara, through case studies listed as: TAK, Onaranlar Kulübü, Urban Tank, and AnkaraAks. The study revealed that the cases adapted a limited participatory approach and each case developed different collaborative models in order to intervene with the setting's context. It is found that the cases shared the concern of establishing a healthier relationship between the urban dwellers and the urban setting, which lead to the development of supporting approaches to the participatory practices. It was assessed that these supporting approaches aided in the development and spreading of the participatory practices in the contemporary setting of Turkey.