Zımba boyutlarının, sabit ve değişken baskı plakası kuvvetlerinde derin çekilebilirliğe olan etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of staple curve radius on deep drawness at constant and variable pressure plate forces
  1. Tez No: 803020
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN GÖKHAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Zımbadaki mekanik hareket sayesinde sac metale kalıp şeklinin verilmesini sağlayan plastik deformasyon işlemi derin çekme olarak ifade edilmektedir. İşlem sayesinde düzlemsel geometriye sahip iki boyutlu iş parçasının çekme kalıbı olarak nitelendirilen elemanları ile preste çökertilme işleminin gerçekleşmesiyle birlikte derinliği ve profili olan üç boyutlu parçalar elde edilmektedir. Çekme işleminin rutin olarak yapılabilmesi çekme işlemini etkisi altına alan parametrelerin doğru ve uygun seçimi ile paralellik göstermektedir. Bu noktada önemli olan husus, malzemenin plastik şekil bozukluğu ardından kalıp şeklini alacak şekilde akmasının doğru bir şekilde kontrol edilmesinin sağlanması ile yakından ilişkilidir. Bu çalışma kapsamında maliyeti oldukça yüksek olan derin çekme kalıplarının tasarımında, bilgisayarlar yardımıyla yapılan sayısal simülasyon işlemlerini kullanarak optimum zımba eğrilik yarıçapının elde edilmesi ve belirlenen yarıçapta, sabit ve değişken olarak uygulanan baskı plakası kuvvetinin etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda eksplisit sonlu elemanlar yaklaşımı ile bilgisayar ortamında simülasyonlar gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlarının tutarlılığı teyit edilmiştir. Tasarıma girdi oluşturacak parametreler belirlenerek üretim aşamasında ortaya çıkabilecek problemlerin giderilmesi için bir öngörü oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Deep drawing is a plastic deformation process that gives the shape of a sheet metal die with the mechanical action of the punch. By this process, three-dimensional parts with certain depth and profiles are obtained by collapsing the workpiece with two-dimensional, planar geometry into the press with elements called drawing dies. The quality of the deep drawing process depends on the correct and appropriate selection of the parameters affecting the drawing process. The important thing here is to accurately control the flow of the material to form into the die after plastic deformation. In this study, it was investigated to obtain the optimum punch curvature radius by using numerical simulation processes with the aid of computers in the design of deep drawing dies, which are very costly, and also investigated fixed and variable blanc holder force effect for same process. In this content, simulations were carried out in computer environment with the explicit finite element approach and the consistency of the results obtained was confirmed. It is aimed to create a prediction for solving problems that may arise during the production phase by determining the parameters that will create input to the design.