Kötülük problemi bağlamında Kant felsefesinde radikal kötülük anlayışı
The radical understanding of evil in the philosophy of Kant in the context of the problem of evil
- Tez No: 803042
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TOPAKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kant'a kadar gelen süreçte kötülüğün teolojik olarak ele alınması Kant'ın radikal kötülük anlayışı ile insan doğasına ait bir yatkınlık olarak ifade edildi. Her insanın doğuştan kötülüğe yatkınlığı olduğunu ifade eden filozof bu durumu radikal kötülük olarak açıklar. Kötülüğün radikal olarak ele alınması insanın doğasına yapılan bir vurgudur. Kant'ın kötülüğe ilişkin yaptığı sorgulama insan doğasından hareketle antropolojik bir analizdir. Radikal kavramı etimolojik anlamına uygun olarak insanın doğuştan kötü olduğuna yöneliktir. İnsan ahlaki bir varlıktır ve eylemlerinin temelinde ahlak yasası yer alır. Ahlak yasasının zeminini ise özgürlük oluşturur. İnsan özgürce eylemde bulunan, özgür istence sahip akıl sahibi bir varlıktır. Bu yüzden de yaptığı eylemlerden sorumludur. Kant, insanı doğuştan kötü olarak nitelendirirken bütün türü ifade eder ve bu durumu ise insanın eğilimleri ile ilişkilendirir. İnsanın hazlara ve arzulara yönelik olarak hareket etmesi bağlamında kötüdür. Bu çalışma; kötülüğün kaynağını ve Kant'ın insanın doğasına ilişkin yapmış olduğu analizleri incelemeyi amaçlamaktadır. Modern dönem ile birlikte ahlaki kötülüğün ele alınması ve Kant'ın insanın doğal yapısı ile ilişkilendirerek ortaya koyduğu radikal kötülük düşüncesi açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The theological treatment of evil in the process up to Kant was expressed as a predisposition belonging to human nature, with Kant's radical evil understanding. The philosopher, who states that every human being has an innate predisposition to evil, explains this situation as radical evil. The radical treatment of evil is a constructive emphasis on human nature. Kant's questioning about morality is an anthropological analysis based on human nature. The concept of radical, in accordance with its etymological meaning, states that human beings are inherently evil. Human is a moral being, and moral law is the basis of his actions, and the basis moral law is freedom. Man is a rational being who acts freely and has free will. For this reason, he is responsible for the actions he has done, while Kant describes the human being as inherently bad, her refers to the whole species and relates this situation to human tendencies. It is bad for a person to act towards pleasures and desires. This study aims to examine the source of evil and Kant's analyzes on the nature of man. The handling of morality along with the modern period and Kant's radical evil theory, which man put forward by associating it with naturel work, will be explained.