1924-2015 yılları arasında türk akademisyenlerin sünnete hizmetleri ve hadis çalışmalarında uyguladıkları yöntemleri
- Tez No: 803041
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
TEZ ÖZETİ Bu tez, Müslümanların Hz. Peygamberin yaşamında ve sonrasında sünnet ile ilgilerini açıklamaktadır. Bu ilgi ve alaka nesiller boyunca devam etmiş hatta açıkladığımız gibi ana sünnet kitaplarında ve kaynaklarında bunları muhafaza etmişlerdir. Bu tez, müslümanların dini korumadaki ğayret ve çabalarına ve bütün milletlerin ve medeniyetlerin ilmi ve bilimsel çalışmalarında ilmî metodu kullanmadaki önceliklerine şahitlik etmektedir; Bu tez açıkladığımız gibi nesnel ve bilimsel dürüstlüğe dayanmakta ayrıca Cumhuriyet sonrası üç dönemde Türk akademisyenlerin rolünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Zira İslam dünyasındaki araştırmacılar ve ilim talebeleri arasında pek de bilinmeyen büyük çaba ve ğayretler sarf ettiler. Bu çabalarını türkçe yazdılar ve başka dillere de çevirme şansı bulamadılar. Çünkü kendileri hadisle alakalı kitapları araştırma ve ulaşmanın araştırmacıya ve ilgilenenlere kolay olması için Türkçeye çevirdiler. Ayrıca bu tez hadis çalışmalarında uyguladıkları metodolojileri ve bunlara yönelik eleştirileri tartışmakta ve analiz etmektedir. Araştırmacı tanımlayıcı analitik yöntemi kullandı ve birçok sonuca ulaştı. Bunlar örneğin; Türkçe eserlerin üçüncü dönemi, Hz. Peygamber'in kendisinin, hadis ve sünnetinin hadis tenkidi ve kriterlerine ek olarak doğru bir anlayışla anlaşılmasına dair ilgili çeşitli konularla ve hadis'in subutu ve delaletini bilme yöntemleri ve yollarını aramayla karakterize edildi. Ayrıca bu faaliyetlerde genel olarak baskın yöntemin genel olarak nesnellik, soyutlama, özgünlük, eleştirel görüş, tartışma ruhu, hesap verebilirlik ve hadis çalışmalarında Batılıların yöntemlerinden yararlanma olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARY This thesis, Muslims Hz. Explain their relationship with the Sunnah in the life of the Prophet and here. This interest and relevance continues for generations, even as we have explained, in the main circumcision books and sources. This thesis provides the opportunity to witness the priorities of Muslims in using scientific methods in the scientific and scientific studies of all nations and civilizations in religious protection; This aims to emphasize the role of academics. Because, they made great efforts and disbeliefs which are not known much among the scholars and scientific tales in the Islamic world. They wrote their efforts in Turkish and these chances of translating into other languages are also unsuccessful. Because they have translated the books you choose with hadith into Turkish for research and access to researchers and those interested. In addition, this thesis is discussed and analyzed for the methodologies they apply in hadith studies and for them. The researcher used the descriptive analytical method and reached their conclusion. These; The third period of Turkish works, Hz. In addition to the hadith criticism and criteria of the Prophet himself, hadith and sunnah, the issues related to the agreement with a correct understanding. In addition, the dominant method in these activities in general is to utilize the methods of Westerners in objectivity, abstraction, originality, critical interview, discussion spirit, accountability and hadith studies.