Elit boksörlerin travmatik beyin hasarı riskinin incelenmesi
An investigation of the risk of traumatic brain injury in elite boxers
- Tez No: 803069
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı elit boksörlerin dinlenik durumda alfa frekansı (α) bant güçlerinin incelenmesi, Stroop Test'in uygulatılması esnasında prefrontal korteks (PFC) üzerinde meydana gelen HbO2 konsantrasyon değişimlerinin değerlendirilmesi ayrıca Symbol Digit Modalities Test, Trail Making Test ve Verbal and Nonverbal Cancellation Test dahilinde elde edilecek olan verilerin sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması sonucu kronik travmatik beyin hasarı açısından değerlendirmeye çalışmaktır. Yöntem: EEG ölçümleri dinlenik durumda gerçekleştirilmiştir. fNIRS kaydı, Stroop test uyaranlarının katılımcıya blok şeklinde gösterildiği sırada PFC üzerinden alınmıştır. Sonrasında katılımcılara SDMT, TMT ve VNCT uygulatılmıştır. Bulgular: Grupların alfa frekansı (α) bant güçleri arasında µV2 cinsinde anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Boksörlerde sağlıklı kontrol grubuna göre Stroop test uyumlu görev sırasında sağ dmPFC ve uyumsuz görev esnasında sol dmPFC üzerinde anlamlı olarak düşük aktivasyon düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca Stroop Test esnasında oluşan aktivasyon genel olarak incelendiğinde, boksörlerde sağlıklı kontrol grubuna göre sol dlPFC/vlPFC/vmPFC/OFC üzerinde de anlamlı düzeyde düşük aktivasyon seviyesi kaydedilmiştir. Stroop Test sonuçlarına yönelik anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. SDMT sonuçlarına göre kontrollerin, boksörlerden anlamlı düzeyde daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kontroller TMT B formlarını boksörlerden anlamlı düzeyde daha kısa sürede tamamlamıştır. Katılımcıların, VNCT sonuçları gruplar arası değerlendirildiğinde ise boksörlerin, sağlıklı deneklere göre istatistiksel olarak anlamlılık taşımamakla birlikte genel itibariyle başarısızlık gösterdiği anlaşılmaktadır. Sonuç: Boksörlerin alfa frekansı (α) bant güçleri açısından sağlıklı bireyler ile aralarında fark gözlenmemiş olup, sol ve sağ dmPFC ile sol dlPFC/vlPFC/vmPFC/OFC üzerinde sağlıklı bireylere göre anlamlı düzeyde düşük serebral aktivasyon ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Ayrıca nöropsikolojik testler kapsamında bilgi işleme hızlarının düştüğü ve bu duruma geçmişteki boks yaşantılarının sebebiyet verdiği düşünülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyze the alpha frequency (α) band strenght values of elite boxers in a resting state, to evaluate the changes in HbO2 concentration occurring on the prefrontal cortex (PFC) during the administration of the Stroop Test, and to compare the data to be obtained within the scope of Symbol Digit Modalities Test, Trail Making Test, and Verbal and Nonverbal Cancellation Test with healthy individuals, aiming to assess potential chronic traumatic brain damage. Method: EEG measurements were taken in a resting state. The fNIRS recording was taken from the PFC while the Stroop test stimuli were presented to the participant in a block format. Subsequently, the participants were administered the SDMT, TMT, and VNCT. Findings: No significant difference was observed in the alpha frequency (α) band strenght values of the groups in terms of µV2. During the Stroop test's congruent task, it was determined that boxers had significantly lower activation levels on the right dmPFC compared to the healthy control group, and during the incongruent task, on the left dmPFC. When the activation created during the Stroop Test was generally examined, boxers had a significantly lower level of activation on the left dlPFC/vlPFC/vmPFC/OFC compared to the healthy control group. No significant difference was detected in the results of the Stroop Test. According to the SDMT results, it was determined that the controls were significantly more successful than the boxers. Moreover, the controls completed TMT B forms significantly faster than the boxers. When the VNCT results of the participants were evaluated between the groups, it is understood that the boxers generally failed compared to healthy subjects, albeit not statistically significant. Result: No difference was observed between the alpha frequency (α) band strenght values of the boxers and healthy individuals, but it was determined that they showed a significantly lower level of cerebral activation on the left and right dmPFC and left dlPFC/vlPFC/vmPFC/OFC compared to healthy individuals. Additionally, it could be considered that their information processing speeds have decreased within the scope of neuropsychological tests and past boxing experiences could have caused this situation.