Elit düzey boksörlerin müsabaka öncesi kaygı durumları ile sportmenlik yönelim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between elite level boxers ' PRE-competition anxiety situations and sportsmanship orientation levels
- Tez No: 737121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada amaç, elit düzeydeki boks sporcularının müsabaka öncesi kaygı durumları ile sportmenlik yönelim düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, demografik değişkenlerine göre bu düzeylerin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi; 2020-2021 sezonunda Türkiye Boks Milli takımında yer almış yaşları 18-37 arası değişen 100 kadın/erkek sporcu oluşturmaktadır. Boksörlerin sportmenlik düzeylerini ölçmek amacıyla Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimleri Ölçeği (ÇBSYÖ) kullanılmıştır. Kaygı durumlarını ölçmek için ise Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) kullanılmıştır. Frekans, yüzde, Pearson Korelasyon, t-Testi ve ANOVA testleri uygulanmış ve anlamlı farklılığın yönünü belirlemek için TUKEY testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to search the connection between the elit ranked boxers' pre-competition anxiety state and their sportsmanship intention levels and whether it changes due to the demografic changes. The sample of the research; It consists of 100 athletes who took part in the Turkish Boxing National Team in the 2020-2021 season. In order to measure the sportsmanship level of the boxers, the Multidimensional Sportsmanship Orientations Scale (MSOS) was used. The State and Trait Anxiety Inventory (STAI) was used to measure anxiety states. İn the analysis of the data, frequency, percentage, Pearson Correlation, t-Test and ANOVA tests were applied and TUKEY test was used to determine the direction of significant difference.