Elit boksörlerin ritim duyguları ile el tercihi, göz dominansı ve işitme süreleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of relationships between rhythm senses and hand preference, eye dominance, hearing time of elite boxers
  1. Tez No: 508104
  2. Yazar: MUHAMMED SIDDIK ÇEMÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİNNUR GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı aktif spor hayatlarına devam eden elit boksörlerin ritim duygu düzeyleri ile el tercihi, göz dominansı ve işitme süreleri arasında bir ilişki olup olmadığına bakarak, bunların birbirlerini ve ritim duygu düzeylerini etkileyip etkilemediğini belirlemeye çalışmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya İstanbul, Erzurum, Trabzon ve Bayburt illerinde farklı spor kulüpleri bünyesinde aktif spor hayatlarına devam eden 17-35 yaş arası sağlıklı 80 erkek elit boksör dahil edildi. Görme keskinliğini kısıtlayacak ve işitme süresi bakımından herhangi bir patolojisi bulunan bireyler çalışmaya alınmadı. Boksörlerin ritim duygu düzeylerinin belirlenmesinde Ritim Algılama ve Uygulama Testi, el tercihlerinin belirlenmesinde Edinburg Inventory El Tercihi Anketi, göz dominansının belirlenmesinde Dolman Metodu, işitme sürelerinin tayin edilmesinde 128 Hz Diyapazon ve Kronometre kullanıldı. Spor yaşlarının tespiti için bireylerin beyanı esas alındı. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizlerinde, IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanılarak el tercihi, göz dominansı, işitme süreleri arasında ve ritim duygu düzeyleri ile el tercihi, göz dominansı, işitme süreleri ve spor yaşlarının karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to understand if there is a relation between rhythm sense, the preference of hands, the dominance of eyes and hearing time of elite boxers who have an active sport life and to see whether these factors affect each other and rhythm senses or not. Material and Method: This study has included 80 male elite boxers whose ages are between 17-35 at different sport clubs in Bayburt, Erzurum, İstanbul and Trabzon. The sportsmen who may have some problems in their eyes and audition have not been included in the study. rhythm sense test have been applied to measure rhythm senses; The Hand Preference Survey of Edinburg Inventory have been applied to see their's hand preference. The method of Dolman has been made use to see their eye dominance; 128 Hz diapason and cronometer have been used to state their hearing time. Sportsmen statements have been taken into consideration to state their sport age. The data which have been gathered from the participants have been analyzed by IBM SPSS Statistic 22.0 and chi-square test to find out and compare their hand preference, eye dominance, hearing time and rhythm senses and sport age.