6. sınıf kuvvet ve hareket ünitesinin lego robotik uygulamaları ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effects of teaching of the 6th grade 'Strength and motion' unit with lego robotic applications on the students' academic successes, motivations for science learning and scientific process skills
- Tez No: 803075
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: 6.sınıf Kuvvet ve Hareket ünitesinde uygulanan Robotik Lego etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarını, fen dersine yönelik motivasyonlarını ve bilimsel süreç becerilerini nasıl etkilediğini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu amaçla deney grubu (N=24) ve kontrol grubu (N=24) olmak üzere iki çalışma grubu alınarak grupların eşitliği üzerinde durulmuş ve bu gruplar yansız bir şekilde atanmıştır. Çalışmada dersler; kontrol grubundaki öğrenciler ile fen bilimleri öğretim programına göre işlenirken, deney grubundaki öğrenciler ile fen bilimleri öğretim programına ilaveten lego robotik uygulama destekli öğretimle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin akademik başarılarındaki değişimi gözlemlemek için akademik başarı testi, bilimsel süreç becerilerindeki değişimi gözlemlemek için bilimsel süreç beceri testi ve bu süreçte öğrencilerinin motivasyonlarının nasıl değiştiğini gözlemlemek için fen bilimleri dersine yönelik motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın hem başında hem de sonunda her iki gruba da aynı ölçme araçları uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda ise deney grubundaki öğrencilerle lego robotik uygulamaları hakkında görüşme yapılmıştır. Bulgular: Araştırmadan elde edilen nicel veriler, SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerinden elde edilen verilerin analizi için öncelikle, verilerin dağılımı incelenmiştir. Verilere normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği anlaşılmıştır. Kontrol ve deney gruplarından elde edilen ön-test ve son-test puanları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek için parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmada gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek için ilişkisiz örneklem t-testi, grubun kendi içindeki gelişimini belirlemek için ilişkili örneklem t-testi kullanılmıştır. 8 haftalık uygulama sürecinden sonra deney grubundaki öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşme sonrası elde edilen veriler tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Sonuçlar: Yapılan analizler sonucunda; deney ve kontrol gruplarının ön testlerinin (ABT, BSBT ve FBMÖ) puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark yoktur. Ancak son testlerde puan ortalamalarında deney grubu lehine fark tespit edilmiştir. Bu durum fen bilimleri derslerinin mevcut öğretim programına ek olarak lego robotik etkinlikleriyle birlikte işlenmesinin öğrencilerin akademik başarılarını, bilimsel süreç becerilerini ve fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarını artırdığını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin öğrenme sürecinden keyif aldıkları ve bu süreçte kendilerini mutlu hissettikleri, robotik legoları sevdikleri , diğer derslerde de kullanılmasını istedikleri ve teknik sorunlar dışında sorun yaşamadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine how Robotic Lego activities applied in the 6th grade Force and Motion unit affect students' academic achievement, motivation towards science lesson and scientific process skills. Method: In this study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. For this purpose, two study groups, namely the experimental group (N=24) and the control group (N=24), were taken and the equality of the groups was emphasized and these groups were assigned impartially. Courses in the study; While it was processed according to the science curriculum with the students in the control group, it was carried out with the students in the experimental group with the science curriculum and Lego robotics application supported teaching. An academic achievement test was used to observe the change in students' academic achievement, a scientific process skill test to observe the change in scientific process skills, and a motivation scale for science lesson to observe how students' motivations changed in this process. The same measurement tools were applied to both groups both at the beginning and at the end of the study. At the end of the application, the students in the experimental group were interviewed about the Lego robotics applications. Findings: Quantitative data obtained from the research were analyzed with the SPSS package program. For the analysis of the data obtained from the scales used in the research, first of all, the distribution of the data was examined. Normality test was performed to understand whether the data showed a normal distribution and it was understood that the data showed a normal distribution. Parametric tests were used to determine the significance of the difference between the pre-test and post-test scores obtained from the control and experimental groups. In the study, unrelated samples t-test was used to determine the relationship between the groups, and the related sample t-test was used to determine the development of the group within itself. After the 8 week implementation period, interviews were held with the students in the experimental group. The data obtained after the interview were interpreted in tables. Conclusions: As a result of the analyzes made; There is no statistical difference between the mean scores of the pretests (ABT, BSBT and FBMÖ) of the experimental and control groups. However, a difference was found in favor of the experimental group in the mean scores in the post-tests. This shows that teaching science lessons together with lego robotics activities in addition to the current curriculum increases students' academic achievement, scientific process skills and motivation for science lessons. In addition, it was understood that the students enjoyed the learning process and felt happy in this process, they liked robotic blocks, they wanted it to be used in other lessons, and they did not have any problems other than technical problems.