Z kuşağının 21. yüzyıl becerileri yeterlik algıları üzerine bir araştırma
A research on the 21st century skills proficiency perceptions of generation Z
  1. Tez No: 803076
  2. Yazar: ERAY RAFET KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde Z Kuşağı, gerek dünyada gerekse ülkemizde üzerine en çok tartışılan kuşak olma özelliğini taşımaktadır. Kendilerine özgü yönleri ve becerileri ile bu kuşağın, eğitim ve iş yaşamı başta olmak üzere yaşamın birçok alanında etki yaratma potansiyelinin yüksek olduğu bilinmektedir. Z Kuşağı temsilcilerinin, hızla değişen bir dünyada başarılı olması ve bunu sürdürebilmesinin bir yolu, 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan yetkinlik alanında kendilerini güçlendirmekten geçmektedir. Çalışmanın amacı, Z Kuşağı temsilcilerinin (2000-2018 yılları arasında doğanlar) 21. yüzyıl becerileri yeterlik algılarının ne düzeyde olduğunu belirlemek ve bu algının çeşitli demografik faktörler itibariyle farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Araştırma, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılabilen ve ağırlıklı olarak İstanbul'da 2, İzmir'de 1 vakıf üniversitesinin öğrencileri ve ilgili üniversiteler dışında, belirtilen illerden Z Kuşağı temsilcisi toplam 402 kişiyi kapsamaktadır. Veriler, anket yöntemi ile toplanmış; istatistiki analizler SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, Z Kuşağı temsilcilerinin 21. yüzyıl becerileri yeterlik algılarının oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu yeterlik algısı, bazı beceri boyutlarında cinsiyet, yaş ve okunan/mezun olunan alan değişkenleri itibariyle farklılaşmaktadır. Çalışmanın Z Kuşağı temsilcilerine ve bu bireylere rehberlik etme rolünü üstlenen kişilere ve kurumlara katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca, Z Kuşağını 21. yüzyıl becerileri bağlamında incelemiş sınırlı sayıda araştırmayı kapsayan literatürün gelişmesi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, Generation Z is the most discussed generation both in the world and in our country. It is known that this generation has a high potential to make an impact in many areas of life, especially in education and business life, with their unique aspects and skills. One way that Generation Z representatives can be successful and can sustain in a rapidly changing world is to strengthen themselves in the competency area called 21st century skills. The aim of the study is to determine the level of 21st century skills proficiency perceptions of Generation Z representatives (those born between 2000- 2018) and to determine whether this perception differs due to various demographic factors. The research includes 402 representatives of Generation Z from the specified provinces, in addition to the students of 2 foundation universities in Istanbul and 1 foundation university in Izmir, which can be reached using convenience sampling method. The data were collected by the survey method; Statistical analyzes were carried out with the SPSS program. The results of the research show that the 21st century skills proficiency perceptions of Generation Z representatives are quite high. In addition, this perception of efficacy differs in some skill dimensions in terms of gender, age and field of study. It is expected that the study will contribute to the representatives of Generation Z and the individuals and institutions that take the role of guiding these individuals. In addition, it is thought that it will be useful for the development of the literature covering the limited number of studies that have examined Generation Z in the context of 21st century skills.