Prostat kanseri tanısı ile radikal prostatektomi yapılan hastalarda radyolojik görüntüleme yöntemleri ile saptanan prostat ağırlığının cerrahi olarak çıkartılan prostat ağırlığı ile karşılaştırılması
Comparison of radiologic detected and surgically removed prostate volumes in patients who underwent radical prostatectomy for prostate cancer
  1. Tez No: 803100
  2. Yazar: METİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLANA DERYA BALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Prostat Kanseri Tanısı ile Radikal Prostatektomi Yapılan Hastalarda Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri ile Saptanan Prostat Volümünün Cerrahi Olarak Çıkartılan Prostat Ağırlığı ile Karşılaştırılması Amaç: Transabdominal ultrasonografi (TAUS), transrektal ultrasonografi (TRUS) ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile elde edilen prostat volümlerini gerçek prostat ağırlığı ile karşılaştırılmasını değerlendirildi. Materyal ve Metot: Ocak 2005 ile Haziran 2009 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniğinde prostat kanseri tanısı ile radikal prostatektomi yapılan hastaların kayıtları incelendi. Preoperatif transabdominal ultrasonografi, transrektal ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ve postoperatif gerçek prostat volüm ölçümleri tam olan hastalar çalışmaya dahil edildi. İstatiksel analizler tekrarlı ölçümlü varyans analizi ve Sınıf-içi korelasyon katsayısı (ICC) ile %95 güven aralığı (%95 CI) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Transabdominal ultrasonografi, transrektal ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi Prostat volüm ölçümleri ve gerçek prostat ağırlıkları olan 163 hasta tanımlandı. Ortalama hasta yaşı 64.2±6.4 (45 ile 76 aralığında) yıldı. Ortalama prostat ağırlığı 54.7±27.9 gramdı.
Özet (Çeviri)
Comparison of radiologic detected and surgically removed prostate volumes in patients who underwent radical prostatectomy for prostate cancer Aim: Prostate volumes measured on transabdominal ultrasound (TAUS), transrectal US (TRUS) and abdominal computed tomography (CT) were compared with surgically removed prostate volumes in patients who underwent radical retropubic prostatectomy (RRP) for localized prostate cancer (PCa). Materials and Methods: Patients with localized PCa who underwent RRP between January 2005 and June 2009 at Ankara Atatürk Training and Research Hospital, 1st Urology Clinic were evaluated retrospectively. Patients with preoperative recorded prostate volumes measured with abdominal US, TRUS, abdominal CT and postoperative measured prostate weights were included in the study. Statistical analysis was made by using variant analysis and Intraclass Correlation Coefficient (ICC) with a 95% confidence interval (95% CI.). Resuts: Overall, 163 patients with abdominal US, TRUS, abdominal BT and surgically resected prostate volumes were detected. Mean patient age was 64.2±6.4 years (range, 45-76). Mean prostate volume was 54.7±27.9 grams.