Tanı anında orta-yüksek riskli prostat kanserinde Ga-68 PSMA PET/BT'nin evrelemede yeri:Tek başına yeterli mi?
The role of Ga-68 PSMA PET/CT staging intermediate-high risk prostate cancer at diagnosis: Is it sufficient alone?
  1. Tez No: 845165
  2. Yazar: SERKAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA TÜRKÖLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Histopatolojik olarak prostat kanseri tanısı alan ve evreleme amacıyla 68Ga-PSMA PET/BT görüntüleme yapılan hastalarda, 68Ga-PSMA PET/BT'nin rutin kullanılan tanı yöntemlerine katkısı, TNM evreleme sistemine göre N (lenf nodu) ve M (metastaz) evresini değiştirme oranı, hasta yönetimine etkisi ve tek başına kullanımının klinik pratiğe yansımasının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2019-Ekim 2023 tarihleri arasında kliniğimizde başlangıç evreleme amacıyla 68Ga-PSMA PET/BT tetkiki yapılmış hastalar retrospektif olarak tarandı. 68Ga-PSMA PET/BT tetkiki ile birlikte, 2 ay öncesi veya sonrasında evreleme amacı ile konvansiyonel görüntülemesi (mpMRG ve/veya BT ve/veya kemik sintigrafisi) veya radikal prostatektomi histopatolojisi bulunan 249 hasta değerlendirmeye alındı. 68Ga-PSMA PET/BT ve konvansiyonel görüntülemenin lokal evrelemede, bölgesel lenf nodu ve kemik metastazını saptamada tanısal performansı ve standart referans (histopatoloji ve klinik takip) ile uyumu hasta bazlı olarak analiz edildi. Bire bir karşılaştırma amacıyla hem 68Ga-PSMA PET/BT hem de konvansiyonel görüntülemesi olan hastalarda kemik metastazı, bölgesel lenf nodu metastazı, ekstrakapsüler yayılım ve seminal vezikül invazyonu açısından her iki yöntemin tanısal performansı karşılaştırıldı. Ayrıca 68Ga-PSMA PET/BT ve konvansiyonel görüntülemenin birlikte değerlendirildiği kombinasyon yönteminin de tanısal performansları elde edildi ve karşılaştırıldı. Her iki evreleme yöntemi ile hastalar lokal hastalık, lokal ileri hastalık, oligometastatik hastalık ve polimetastatik hastalık olarak evrelendirildi ve her iki evrelendirme üzerindeki değişiklikler karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with histopathologically diagnosed prostate cancer who underwent 68Ga-PSMA PET/CT imaging for staging, we aimed to investigate the contribution of 68Ga-PSMA PET/CT to routinely used diagnostic methods, the rate of changing the N (lymph node) and M (metastasis) stage according to the TNM staging system, its effect on patient management and the reflection of its use alone on clinical practice. Material and Methods: Patients who underwent 68Ga-PSMA PET/CT for initial staging in our clinic between December 2019 and October 2023 were retrospectively reviewed. A total of 249 patients who had conventional imaging (mpMRI and/or CT and/or bone scintigraphy) or radical prostatectomy histopathology for staging purposes 2 months before or after 68Ga-PSMA PET/CT were included in the evaluation. The diagnostic performance of 68Ga-PSMA PET/CT and conventional imaging in local staging, detection of regional lymph node and bone metastases, and concordance with standard reference (histopathology and clinical follow-up) were analyzed on patient-based. For head-to-head comparison, the diagnostic performance of both methods was compared in terms of bone metastasis, regional lymph node metastasis, extracapsular spread and seminal vesicle invasion in patients with both 68Ga-PSMA PET/CT and conventional imaging. In addition, the diagnostic performances of the combination method in which 68Ga-PSMA PET/CT and conventional imaging were evaluated together were also obtained and compared. Patients were staged as local disease, locally advanced disease, oligometastatic disease and polymetastatic disease with both staging methods and the changes on both staging methods were compared. Data were analyzed with IBM SPSS V23.