Optimization of phosphorus emitter using POCl3 diffusion for PERC cells
PERC tipi hücreler için POCl3 difüzyonu ile emitör optimizasyonu
  1. Tez No: 803101
  2. Yazar: AHMET EMİN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aktif katkı profili ve geliştirilmiş pasivasyon, PERC tipi güneş hücresi verimliliğini iyileştirmenin anahtarıdır. PERC hücreleri, arka taraftaki tam alan metal kontağı nedeniyle rekombinasyon kayıplarından muzdarip olan standart Al-BSF güneş hücrelerinden geliştirilmiştir. PERC hücre teknolojisi, arka taraf metal kontak oranının azaltılmasına olanak sağlar. Toplam doygunluk akım yoğunluğu (J0) dikkate alındığında emitör bölgesi en büyük paya sahiptir. Bu çalışmada, profilin optimizasyonu ve emitörün pasivasyonu incelenmiştir. Emitörler, sıvı kaynaklı bir fosforil klorür (POCl3) difüzyon işlemi kullanılarak oluşturulmuştur. Sürme koşulları değiştirilerek, fosfor difüzyonlu bölgeler için istenilen profiller oluşturulabilir. Düşük arayüz kusur yoğunluğuna sahip olması nedeniyle termal olarak büyütülmüş silikon dioksitin emitör pasivasyonunu iyileştirdiği simetrik emitör örneklerinde gözlemlenmiştir. Ek olarak, silisyum nitrür (SiNx) biriktirme işleminden sonra 700°C'de 1 saat boyunca uygulanan bir tavlama işleminin yüzey ve gövde pasivasyonunu iyileştirdiğini gösteriyoruz. Simetrik emitör örneklerinin sonuçlarına göre, emitör levha direnci değiştirilmeden, profil değiştirilerek emitörün doyma akım yoğunluğu (J0,e) 100'den 60 fA/cm2'ye, levha direnci arttırılarak da 40 fA/cm2'nin altına düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The active dopant profile and the enhanced passivation of the emitter are keys to improving passivated emitter and rear contact (PERC) solar cell efficiency. PERC cells evolved from the standard Al-BSF cells that suffered from recombination losses due to full-area metal contact at the rear side. PERC cell technology enables to reduce the metal contact fraction and considering the total saturation current density (J0), the emitter region has the biggest share. In this work, the optimization of the profile and the passivation of the emitter are investigated. Emitters are formed by using a liquid source phosphoryl chloride (POCl3) diffusion process. By varying drive-in conditions, desired profiles can be formed for phosphorus diffused regions. Enhancement in the passivation is observed on the symmetrical emitter samples by using thermally grown silicon dioxide due to its low interface defect density (Dit). In addition, we show that a low temperature annealing process (LTA) at 700°C for 60 minutes after the silicon nitride (SiNx) deposition improves the surface and the bulk passivation especially for emitters with high surface concentrations (≈3E20 cm-3). According to the results of the symmetrical emitter samples, the saturation current density of the emitter (J0,e) is reduced from 100 to 60 fA/cm2 by varying the profile without changing the sheet resistance and below 40 fA/cm2 by increasing the sheet resistance.