Nevşehir ili, Ürgüp ve çevresi Lobesia botrana (Schiff. and Den. 1775) (Lepidoptera: Tortricidae) türünün biyotaksonomisi, ekolojisi ve kontrolü üzerine araştırmalar
Research on biotaxonomy, ecology and control of Lobesia botrana (Schiff. and Den. 1775) (Lepidoptera: Tortricidae) species in Nevşehir province, Ürgüp and surroundings
  1. Tez No: 803122
  2. Yazar: SERAP ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KEKİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Salkım güvesi, Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller) (Lepidoptera: Tortricidae), türünün biyotaksonomisi, ekolojisi, ve konrolü üzerine yapılan bu çalışma 2021 ve 2022 yıllarında Nevşehir İli Ürgüp ilçesine bağlı Ulaşlı ve Çökek köyü bağ alanlarında yürütülmüştür. Çalışma da, L. botrana'nın popülasyon dinamiklerinden ilk ergin uçuşu, popülasyon dalgalanması, popülasyonun yoğun olduğu dönemler, son ergin uçuşu, doğal şartlarda tahmini nesil sayısı ve bağlardaki bulaşma oranının belirlenebilmesi için başlangıçta ergin popülasyon değişimi delta tipi takip tuzakları kullanılarak gözlemlenmiştir. Tuzaklar, çiçeklenme döneminden önce ve sıcaklığın 12 dereceye ulaşmasından sonra belirlenen omcalara asılmıştır. Tuzaklar da ilk böcek görülene kadar 2, ilk böcek görüldükten sonra hafta da 1 kez olmak üzere sayım yapılmıştır. L. botrana erginlerinin nisan sonundan itibaren ilk kez görülmeye başladıkları ve ekim ayının ilk yarısına kadar doğada aktif oldukları belirlenmiştir. Popülasyon yoğunluğu gözlem altına alındıktan sonra kontrole başlanması gereken dönem tespit edilmiştir. Bu tarihler 2021 yılı için 15 Mayıs, 2022 yılı için ise 17 Mayıs olarak belirlenmiş olup, bu tarihler iklimin yıldan yıla farkı, böceğin hayat döngüsü ve bitkinin fenolojisine göre de değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study on the biotaxonomy, ecology, and control of the cluster moth, Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller) (Lepidoptera: Tortricidae), was carried out in the vineyard areas of Ulaşlı and Çökek village of Nevşehir Province Ürgüp district in 2021 and 2022. In this study, in order to determine population fluctuation, peak population periods, last adult flight, estimated number of offspring under natural conditions and contamination rate in vineyards, the change in adult population was observed using delta-type monitoring traps at the beginning. The traps were suspended on the identified vines prior to the flowering period and after the temperature reached 12 degrees. The count was done twice a week until the first insect was seen within the trap, and once a week after the first insect was seen. It was observed that the adults of L.botrana started to appear for the first time from the end of April and they were active in nature until the first half of October. After population density was observed, the period of expected control was determined.The required period has been determined as May 15 for 2021 and May 17 for 2022.These dates vary depending on the climate change from year to year, the insect's life cycle and the plant's phenology.