Gebelerde gastrointestinal sistem yakınmaları etkileyen faktörler ve yaşam kalitesine etkisi
Gastrointestinal system complaints in pregnant women, affecting factors and their effects on quality of life
- Tez No: 803125
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Gebelik döneminde yaşanan gastrointestinal sistem yakınmaları (GİS), etkileyen faktörleri ve bu yakınmaların yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: Araştırma 1 Haziran 2021 – 1 Ekim 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin sağlık uygulama ve araştırma merkezine başvuru yapan 362 gebe ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu, gastrointestinal yakınmaların sıklığını ve günlük yaşama etkisini sorgulayan bilgi formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-Bref) kullanıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 28,68±5,06 olan gebelerin %78,7'sinde bulantı, %62,6'sında pirozis, %56,9'unda kusma yakınmaları görüldüğü belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a descriptive and correlational study to determine gastrointestinal system (GIS) complaints experienced during pregnancy, the factors affecting these complaints and the effects of these complaints on quality of life. Material and Method: The study was conducted with 362 pregnant women in the health practice and research centre of a university hospital between June 1, 2021 and October 1, 2021. An introductory information form, an information form on the frequency of gastrointestinal complaints and their effects on daily life and the Turkish version of World Health Organization Quality of Life Scale Brief Version (WHOQOL-Bref) were used as data collection tool. Results: It was found that mean age of the pregnant women in the study was 28,68±5,06, complaints were nausea in 78.7%, pyrosis in 62.6% and vomiting in 56.9%.