COVİD-19 tanılı hastaların; klinik, laboratuvar, görüntüleme, tedavi ve prognozların retrospektif incelenmesi
Patients diagnosed with COVİD-19; retrospective examination of clinical, laboratory, imaging, treatment and prognoses
- Tez No: 803124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: HCoV'ler dünyanın farklı yerlerinde periyodik olarak ortaya çıkmış ve 21. yüzyılın başından beri insanlarda ölümcül pnömoninin başlıca salgınlarıyla bağlantılı olmuştur. Ülkemizde de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığa koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) adını vermiş ve ardından yaygın enfeksiyon ve yüksek bulaşma oranı nedeniyle pandemi olarak ilan etmiştir. COVID-19 pandemisi, ülkemizde de halen etkisini sürdürmektedir. Hastalığın kesin tedavisi henüz bilinmediği için, başvuru anında hangi hastanın hastalıktan daha ciddi etkileneceği ve prognozu ve mortaliteyi etkileyen faktörler COVID-19 hakkında en çok merak edilen konulardır. Ülkemiz verilerini yansıtan sınırlı sayıda vaka içeren seriler bulunmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda ülkemiz verilerine katkı sağlamasını düşündüğümüz geniş bir vaka serimizle COVID-19 olgularının demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik verilerinin değerlendirilerek hastalığın şiddetini, yoğun bakıma yatışını ve mortaliteyi etkiliyen risk faktörlerinin saptanmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 2019 – 2021 tarihleri arasında, tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. 18 yaşından büyük, pandemi servisi veya yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi almış, uygun kliniğe ek olarak PCR pozitifliği doğrulanmış 1075 COVID-19 hastası çalışmaya alındı.Hasta verilerine (demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme) dosyalar ve hastane kayıt sistemi üzerinden retrospektif olarak ulaşıldı. Hastanede yatış süreleri, yoğun bakım ihtiyacı ve sağ kalım verileri kaydedildi. Hastalar, hastalığın şiddetine (şiddetli,şiddetli değil)ve mortaliteye (ölenler, hayatta kalanlar)göre gruplara ayrıldı.Hastalığın şiddetine , yoğun bakıma yatışına ve mortaliteye etki eden risk faktörler çoklu lojistik regresyon analizi ile hesaplandı. BULGULAR: Çalışmaya Mart 2019- Ağustos 2021 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görmüş, 17 – 99 yaş aralığında (57.78 ± 15.68), 575 erkek (%53.5) ve 500 kadın (%46.5) olmak üzere toplamda 1075 hasta dahil edildi. Hastaların %42'sinin (n=451) herhangi bir hastalığı yokken, %58'inde (n=624) tanı konmuş bir hastalık vardı..Kliniğe ilk başvuru anındaki en sık izlenen 2 semptom nefes darlığı (%49.8) ve öksürüktü(%49.4).Komorbideteler içinde en sık görülen 304 hastada (%28.3) HT idi.Şiddetli hastalık grubunda yüksek WBC,RDW,nötrofil monosit ;düşük lenfosit ve eozinofil saptandı.Ayrıca albumin ve total proteinde düşüktü.Hiponatremi ve hipokalsemi tespit edildi.Yoğun bakımda yatış riski bulunan hastalık grubunda WBC,nötrofil,monosit yüksekken;lenfosit ,albümin ve total protein ,kalsiyum düşük tespit edilmiştir. Akut faz reaktanlarından CRP, prokalsitonin yüksekliği yoğun bakıma yatış için risk faktörü olarak bulundu. Mortaliteyi etkileyen risk faktörleri olarak PLT ve lenfosit düşüklüğü, RDW ve nötrofil yüksekliğibulundu. AST, LDH, INR, aPTT, CRP, prokalsitonin yüksek olanlarda hastalığın daha mortal seyrettiği görüldü. TARTIŞMA: İncelenen makalelerde en sık ateş semptomu saptanmışken çalışmamızda nefes darlığı (%49.8) ve öksürüktü(%49.4). Literatürlerden farklı olarak monosit sayısının yüksek olması %61 hastalığı şiddetli geçirme riskini artırırken 2.58 katta ybüne yatış riskini yükseltmiştir. Çalışmamızda PLT düşüklüğü hastalığın şiddeti ve ybüne yatış riski ile anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: HCoVs have emerged periodically in different parts of the world and have been associated with major outbreaks of fatal pneumonia in humans since the beginning of the 21st century. On March 11, 2020, when the first case was seen in our country, the World Health Organization (WHO) named the disease coronavirus disease 2019 (COVID-19) and then declared it as a pandemic due to widespread infection and high transmission rate. continues. Since the exact treatment of the disease is not yet known, which patient will be more severely affected by the disease at the time of admission and the factors affecting prognosis and mortality are the most frequently asked questions about COVID-19. There are series with a limited number of cases reflecting the data of our country. Therefore, in our study, we aimed to determine the risk factors affecting the severity of the disease, hospitalization in intensive care and mortality by evaluating the demographic, clinical, laboratory and radiological data of COVID-19 cases with a large case series that we think will contribute to the data of our country. MATERIALS AND METHODS: Our study is a single-center, retrospective study between March 2019 and August 2021. 1075 COVID-19 patients older than 18 years of age, who were hospitalized in the pandemic service or intensive care unit, and whose PCR positivity was confirmed in addition to the appropriate clinic were included in the study. Patient data (demographic, clinical, laboratory and imaging) were accessed retrospectively through the files and the hospital registry system. Length of hospital stay, need for intensive care and survival data were recorded. The patients were divided into groups according to the severity of the disease (severe, not severe) and mortality (deaths, survivors). Risk factors affecting the severity of the disease, admission to intensive care unit and mortality were calculated by multiple logistic regression analysis. RESULTS: A total of 1075 patients, aged between 17 and 99 (57.78 ± 15.68), 575 men (53.5%) and 500 women (46.5%), who were treated at Selçuk University Medical Faculty Hospital between March 2019 and August 2021, were included in the study. While 42% (n=451) of the patients had no disease, 58% (n=624) had a diagnosed disease. The 2 most common symptoms at the time of first admission to the clinic were shortness of breath (49.8%) and cough(% 49.4). The most common comorbidity was HT in 304 patients (28.3%). In the severe disease group, high WBC, RDW, neutrophil monocytes, low lymphocytes and eosinophils were detected. Also, albumin and total protein were low. Hyponatremia and hypocalcemia were detected. Calcium was found to be low. High levels of CRP and procalcitonin, which are among the acute phase reactants, were found to be risk factors for admission to the intensive care unit. Low PLT and lymphocytes, high RDW and neutrophil levels were found as risk factors affecting mortality. DISCUSSION: While the most common symptoms of fever were found in the articles reviewed, in our study it was shortness of breath (49.8%) and cough (49.4%). Contrary to the literature, the high number of monocytes increased the risk of severe disease by 61%, while it increased the risk of hospitalization by 2.58 times. In our study, low PLT was not found to be significant with the severity of the disease and the risk of hospitalization.