Senkop hastalarında QT, QTC ve TP-E intervalinin sonlanım ve mortalite üzerine etkisi
The effect of QT, QTC, AND TP-E interval on outcome and mortality in syncope patients
  1. Tez No: 803157
  2. Yazar: ÖKKEŞ ZORTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Senkop, serebral kan kışının bozulması ile görülen geçici bir durumdur. Spontan geri dönüş gözlenir. Bu durumun meydana gelmesinde çok geniş bir etiyolojik spektrum mevcuttur. Özellikle kardiyak kökenli olan senkop vakalarında mortalitenin daha yüksek olduğu görülürken, EKG'de aritmojenik bulguların gözlendiği hastalarda kardiyak kökenli senkoplar görülmektedir. Bu çalışmada; hastaların 12 derivasyonlu EKG'lerinde ölçülen QT, QTc, TP-e, TP-e/QT ve TP-e/QTc'nin mortalite ve hastaların sonlanımları ile ilişkinin araştırılması planlanmaktadır. Bu ölçümler ile 12 derivasyonlu EKG üzerinde yapılacak ölçümler ile hastaların mortaliteleri ve morbiditeleri üzerine yorum yapılabilmesi hedeflenmektedir. Materyal ve Metot: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan alınan izin ile Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran 18 yaş üzeri senkop vakaları ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Senkop hastalarının demografik verileri, EKG'leri, laboratuvar verileri ve sonlanımları kayıt altına alınarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 80 senkop hastasının %36'sını kadınlar oluşturdu. Senkop hastalarının ortalama yaşı 44,92±18,48 olarak satandı. Senkop hastalarının %75,5'i acil servisten taburcu edilirken, takip edilen hastaların %5'inde eksitus görüldü. Senkop hastalarının DII derivasyonunda ortalama Tpe 84,57±21,79 msn iken V5 intervalinde 88,06±11,35 msn olarak hesaplandı. V5 intervalindeki ölçüm kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde uzun saptandı. Hastaların TpeV5/QTc oranları arasında yapılan karşılaştırmada, senkop hastalarının anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu görüldü. Kategorik olarak yapılan karşılaştırmada, senkop hastalarının Tpe sürelerinin kontrol grubuna göre daha yüksek frekansta uzamış olduğu saptandı. Sonuç: Hastalarda artmış olan Tpe intervali ölçümü, senkop açısından bir parametre olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturan ve günlük pratikte takibi gerçekleştirilirken, EKG üzerinde V5 derivasyonunda gözlenecek olan Tpe süresindeki uzama hastaların daha yakından takip edilmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Syncope is a transient condition caused by cerebral hypoperfusion. Spontaneous recovery is observed and there is a wide aetiological spectrum contributing to its occurrence. Syncope of cardiac origin is associated with higher mortality, especially when arrhythmogenic findings are observed on electrocardiogram (ECG). The aim of this study is to investigate the relationship between QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT and Tp-e/QTc measurements obtained from 12-lead ECGs and patient mortality and outcome. The aim is to interpret these 12-lead ECG measurements in relation to patient mortality and morbidity. Material and Methods: Prospective data collection was performed on patients aged 18 years and older presenting with syncope to the Emergency Department of Antalya Education and Research Hospital with the permission of the Ethics Committee of Health Sciences University Antalya Education and Research Hospital. Demographic data, ECG, laboratory data and outcomes of syncope patients monitored in the emergency department were recorded and analysed. Results: Eighty syncope patients were included in the study, 36% of whom were female. The mean age of the syncope patients was 44.92±18.48 years. While 75.5% of the syncope patients were discharged from the emergency department, 5% of the monitored patients had a fatal outcome. The mean Tp-e interval was 84.57±21.79 ms in lead II and 88.06±11.35 ms in lead V5. The measurement in lead V5 was significantly prolonged compared to the control group. Comparison of Tp-eV5/QTc ratios between patients showed that syncope patients had significantly higher ratios. Categorical comparison showed that syncope patients had a higher frequency of prolonged Tp-e durations compared to the control group. Conclusion: Prolonged Tp-e interval seems to be a parameter associated with syncope. Closer monitoring of patients with prolonged Tp-e duration in the V5 lead of the ECG is warranted, especially in a significant proportion of emergency department admissions.