Dekompanse kalp yetersizliği hastalarında bun(blood urea nitrogen)/albümin oranının hastane içi mortalite ve morbidite ile ilişkisi
The relationship of bun (blood urea nitrogen)/albumin ratio with in-hospital mortality and morbidity in patients with decompensated heart failure
- Tez No: 803156
- Danışmanlar: UZMAN RAHİME ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz iç hastalıkları kliniğinde dekompanse kalp yetersizliği tanısı ile yatan hastalarda BUN/albümin oranının(BAR) hastane içi mortalite ve morbidite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Ocak 2015-Ekim 2022 tarihleri arasında hastanemiz iç hastalıkları kliniğinde dekompanse kalp yetersizliği tanısı ile yatarak tedavi edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Toplam 316 hasta sağ kalıma göre 2 gruba ayrıldı ve BAR değerleri karşılaştırıldı. Lojistik regresyon analizi ile mortalite için cut off değeri belirlendi. Lojistik regresyon analizi yapılarak ve yoğun bakım ihtiyacını belirleyen cut off değeri hesaplandı. Hastaların yatış süresi ile BAR değerleri arasındaki korelasyon incelendi. Ayrıca hastalar ejeksiyon fraksiyonlarına göre 3 gruba ayrıldı ve BUN/albümin oranları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between the BUN/albumin ratio, in-hospital mortality and morbidity in patients diagnosed with decompensated heart failure in the internal medicine department of our hospital. Method: The records of inpatients treated with Decompensated heart failure diagnosis in the internal medicine clinic of our hospital between the dates of 01.01.2015-01.10.2022 were retrospectively reviewed. A total of 316 patients divided into 2 groups according to survival and BAR ratios were compared. The cut-off value for mortality was determined by logistic regression analysis. Logistic regression analysis was performed and the cut off value was calculated to determine the need for intensive care. The correlation between the duration of hospitalization and BAR was examined. In addition, the patients were divided into 3 groups according to the ejection fractions and BUN/albumin ratios compared.